Nejbližší je pohotovostní služba v mělnické nemocnici na oddělení ORL. Kralupané se ale ubírají i na pražskou Bulovku nebo do kladenské nemocnice. „Když jsem před pár týdny potřebovala v sobotu na pohotovost, protože jsem dostala angínu a vysokou horečku, jela jsem raději na Bulovku. Nejdříve jsem tedy jela do kralupské nemocnice, kde pohotovost vždycky byla. Překvapilo mě, že už je zavřená,“ tvrdí Marie Lipovská z Kralup.

Lékařská pohotovostní služba v městské nemocnici, kterou provozuje společnost RHG, fungovala až do povodní v roce 2013. Ještě na chvíli byla potom otevřena v roce 2014, ale finanční podpora kraje tehdy nepokrývala nároky lékařů na mzdy a tak přestala fungovat úplně.

Kralupská nemocnice zakoupila 132 moderních elektricky ovládaných polohovatelných lůžek. Již dříve byly opraveny i pokoje pacientů, včetně výměny dveří. Obměňuje se i přístrojové vybavení.
Kralupská nemocnice je opravena, otevřeny jsou i nové ambulance
Ilustrační foto
Na vánoční úklid mají firmy poslední volné termíny

Od té doby jsou všechny naděje marné. Podle vyjádření ředitele nemocnice Vladimíra Matouška v současné době již nemocnice nesplňuje personální ani technické podmínky pro zajištění lékařské pohotovostní služby. „Navíc jsou nemocniční lékaři přetíženi,“ uvedl v rozhovoru pro Mělnický deník. 

Do roku 2013 pohotovost dotovalo město ztrátový provoz do jednoho a půl milionu ročně. „Zdravotní péči jsme tehdy zajišťovali čtyřiadvacet hodin denně,“ řekl v rozhovoru ředitel Matoušek s tím, že potom došlo na návrh města ke zredukování ordinačních hodin. Důvodem bylo navýšení platů lékařům a sestrám. Dotace od města se ale nezvýšila. Potom město budovu nemocnice prodalo současnému provozovateli firmě RHG. „Podmínkou prodeje bylo, že jsme museli podepsat ukončení smlouvy na provozování pohotovosti, protože město již tuto službu nechtělo dotovat, ani samo provozovat. Tím byla uvedená služba v Kralupech tehdy prakticky zrušena,“ vysvětluje Matoušek.

V roce 2014 se sama nemocnice pokusila o znovuzavedení pohotovostní služby za finanční podpory kraje, ale dotace byla příliš nízká. Navíc se nakonec ukázalo, že lékaři, kteří nebyli zaměstnanci nemocnice, již nechtěli pohotovost sloužit. Kraj odmítl dotaci navýšit a navíc začalo být problémové i samotné technické zázemí pohotovostní služby.

Taneční probíhají v kralupském kulturním domě.
OBRAZEM: V tanečních nacvičovali polonézu