Udolat statného pětadvacetiletého muže, který o víkendu po ošetření na oddělení neurologie v mělnické nemocnici chrlil na ošetřující personál sprosté nadávky a výhrůžky, se podařilo teprve přivolaným strážníkům. Hrubián nakonec skončil v poutech. Alkoholový démon totiž natolik povolil uzdu jeho mravům, že se neváhal vrhnout ani na strážníky a ničit zařízení oddělení.
Téměř dvě hodiny se personál společně s muži zákona snažil neurvalce uklidnit. Za tu dobu si museli vyslechnout řadu nechutných urážek a arogantních výlevů. Ošetřující lékařka se snažila umístit opilce do některé ze čtyř záchytných stanic v kraji, leč marně. Nikde jej nechtěli. Nakonec se strážníkům podařilo sehnat kontakt na přítelkyni muže, a tak si pro něj přijela jeho rodina. „Toto byl jeden z těch horších případů. Bohužel to není ojedinělé a neobvyklé, takových situací řešíme za rok desítky,“ řekl Ladislav Hošmánek, velitel mělnických strážníků.
Poslední případ hrubého jednání ze strany pacienta opět upozornil na to, že v lékařských zařízeních na Mělnicku stejně jako v ostatních regionech počet takových situací vzrůstá. Podle mluvčí záchranky Terezy Janečkové není o arogantní a surové jednání ze strany pacientů nouze. „Záchranáři se na Mělnicku se slovním napadáním setkávají několikrát za týden. Mají své zkušenosti i s fyzickým násilím, ovšem to není tak časté,“ uvedla Janečková a dodala, že je někdy mezi slovním a fyzickým napadáním velmi tenká hranice a důležitou roli hraje také alkohol.
Kvůli větší četnosti útoků na lékaře a sestry už se několikrát hovořilo o tom, že by takovým situacím zabránilo, kdyby ošetřujícímu personálu byl přiznán statut veřejného činitele. Názory se však různí. Odborníci argumentují tím, že by to nemělo preventivní účinek, neboť valná většina útočníků jsou opilci, kteří se nedokážou ovládat a jednají ve zkratu.