„Je pravda, že se jedná o přípravky, které se zneužívaly a větší část prodaných balení byla používána k výrobě drog,“ potvrdil majitel mělnické lékarny Centrum Petr Krpálek.

Aby nedocházelo k dalšímu zneužívání léčiv k výrobě omamných látek, dohodla se protidrogová centrála s lékárníky na spolupráci. Zákonodárci jejich návrhy odsouhlasili a vytvořili normu, která bude korigovat volný prodej této skupiny léků. Pseudoefedrin obsahují i léky na chřipku jako například Modafen, Paralen Plus nebo Nurofen StopGrip.

Omezení prodeje léků je podle odborníků inspirováno australským modelem, který se stal efektivním. Také lékárny u nás by tak už měly být propojeny prostřednictvím jednotné databáze, která bude umístěna ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv v Praze. Prodej by měl být omezen na jedno balení léků týdně. Běžným zákazníkům by opatření vadit nemělo. Výrazně však omezí specialisty na výrobu pervitinu a drogově závislé.

„Zatím stále nevíme, jakým způsobem bude evidence vedena, zda budeme pouze posílat data s identifikačními údaji odběratele do centrální databáze, nebo zda budeme mít povinnost na základě informací z databáze přípravek vůbec nevydat. Druhá varianta je však pravděpodobnější,“ dodal Krpálek
Lékárníci tak budou mít možnost nahlédnout do systému a podle identifikačních údajů poptávajícího zkontrolovat, jestli už nezakoupil stejný lék v jiné lékárně, a posoudit, zda se jedná o klasické užívání při léčbě chřipky či nachlazení, nebo o zneužívání léků.

„Takové omezení je podle mě správné, alespoň je vidět snaha o potlačení nelegální výroby drog z léčiv, doufejme, že se věc podaří a bude fungovat v neprospěch výrobců návykových látek,“ řekl Václav Svoboda z Mělníka.

Od ledna by měla sloužit elektronická komunikace nejen k evidenci výdejů přípravků s efedrinem, ale současně se vytvoří i podmínky pro elektronické předepisování léčiv, které by v budoucnosti mělo vést k úplnému zrušení papírových verzí receptů.