Lesy na Chloumku by v budoucnu měli sloužit hlavně turistům. Rozhodli o tom už i mělničtí zastupitelé, kteří schválili návrh převést lesy z hospodářských na lesy zvláštního určení.

Na dvaaosmdesáti hektarech lesní plochy tak pravděpodobně vzniknou upravené lesní cesty tak, aby po nich bylo možné jet například i s dětským kočárkem. „Jednalo by se o zpřístupnění pro široké spektrum turistů,“ poznamenal Ctirad Mikeš, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství v Mělníku.

Město už zahájilo jednání s dalšími dvěma majiteli lesa. Ti s návrhem předběžně souhlasili a bránit převedení lesů nebudou. V místech, kde je střelnice, by v budoucnu mohlo vzniknout odpočinkové místo s veřejnými toaletami a restauračním zařízením. „Jednalo by se o rekreační prostředí, kde by turisté mohli posedět, dát si něco k pití a užívat si přírody,“ poznemenal Ctirad Mikeš.

Změna určení lesů znamená potlačení těžby a návrat k původnímu zalesnění, včetně těch druhů stromů, které byly jinak ekonomicky nevýhodné. Finančně náročný projekt nemůže město zaplatit ze svých peněz. O pomoc proto požádá Evropskou unii.