Společnost Letiště Vodochody chce znát názor lidí k problematice rozšíření letiště na mezinárodní airport. Společně s agenturou Factum Invenio se chystají provést průzkum veřejného mínění, který by měl začít už ve druhé polovině února.

Firma paradoxně požádala o spolupráci také všech čtrnáct starostů blízkých obcí, které rozšíření letiště razantně odmítají a jež se společně proti záměru spojily do iniciativy Stop letišti Vodochody. Vedení společnosti starosty oslovilo s tím, aby otázky do dotázníku sami navrhli.

V některých obcích přitom už k tomuto tématu probíhají referenda, která mají odpovědět na otázku, zda tamní obyvatelé s výstavbou mezinárodního letiště souhlasí či nikoliv.

Generální ředitel Letiště Vodochody Martin Kačur uvedl, že společnost tato obecní referenda respektuje, přesto by chtělo znát postoje lidí v širším spektru. „Je ve veřejném zájmu znát do větší hloubky nejen základní postoje k rozvoji letiště, ale i širší důvody konkrétního postoje, míru informovanosti a motivy občanů,“ uvedl Kačur. „Přirozeně, odpovědi v referendu typu ano–ne nemohou a ani nemají ambici dát k tomuto tématu postačující odpověď,“ dodal ředitel.

Všechny oslovené obce se ale shodly na tom, že se podílet na takovém průzkumu v žádném případě nehodlají. Podle mluvčí iniciativy Stop letišti Vodochody Lenky Procházkové přišla společnost s průzkumem příliš pozdě. „Chtějí znát názor lidí v době, kdy už mají projekt dávno hotový a kdy prohlašují, že se mezinárodní letiště bude stavět ať se děje co se děje,“ uvedla Procházková a dodala: „Společnost snižuje výsledky našeho referenda, přitom právě referenda obcí, které jsou v blízkosti Vodochod, mají rozhodně vyšší váhu než veřejné mínění.“

Mezinárodní terminál ve Vodochodech by měl vzniknout do tří let. Lidé se ale obávají především nadměrného hluku, dopravních kolapsů či ekologických a leteckých havárií.