Dalším důvodem, proč diváci na venkovním plátně dosud nezhlédli žádný filmový snímek, je, že město nemá podepsanou smlouvu s Národním památkovým ústavem, který je správcem areálu.

Potvrdil to starosta města Richard Kyselý. „O provoz kina hodně stojíme, vždyť je to rarita a celkově letních kin stále ubývá. My ho opravdu chceme udržet," prohlásil starosta. „Nicméně je pravda, že ještě nemáme uzavřenu smlouvu se správcem parku. Na dalším provozu kina jsme se s ním sice dohodli, ale kamenem úrazu se stal stánek s občerstvením," prozradil Kyselý a doplnil, že město i provozovatel kina by rádi zachovali stávající kamenný stánek, který je v provozu už přes čtyřicet let. Památkáři ale mají jinou představu, u kina by raději viděli mobilní stánek, který po promítací sezoně z areálu zmizí.

Navíc se ukázalo, že smlouva, kterou má město podepsanou s Martinem Sloukou coby provozovatelem kina, je neplatná. Národní památkový ústav totiž podle Slouky nesouhlasil s uzavřením smlouvy s třetí osobou bez předchozího písemného souhlasu.

„Vypověděli mi smlouvu, kterou jsem měl podepsanou ještě na pět let," postěžoval si. „Už jsem měl nasmlouvané filmy, ale musel jsem je zrušit. Nevím, co se teď bude dít, ale pochybuji, že by se  ještě letos začalo promítat," připustil Slouka a vyjádřil obavy z toho, co se s kinem nakonec stane. „Aby to neskončilo tak, že se budou dohadovat o konečné podobě smlouvy několik let, letní kino bude mezitím chátrat a nakonec už nebude možné dát ho znovu dohromady," poznamenal Martin Slouka.

Tomu však chce starosta města zabránit. „Jsem rozený Veltrusák, místní letní kino má pro mě velký význam. Udělám všechno pro to, abychom se s památkáři nějak domluvili a kino mohlo v našem městě dál fungovat. Jeho konec by nebyl fér ani vůči lidem, kteří ho kdysi stavěli a doteď tady žijí," prohlásil Richard Kyselý.