Podle tiskové mluvčí mělnické policie Markéty Johnové nelze jednoznačně říci, které místo je z tohoto hlediska nejrizikovější. „Každý případ se stal v jiné lokalitě,“ poznamenala mluvčí.

Obecně se významně na těchto nešťastných událostech podílí alkohol, neopatrnost, přeceňování sil, přírodní vlivy i další faktory. „Je třeba přistupovat s obezřetností a opatrností ke všem vodním plochám, neboť k těmto tragickým událostem dochází jak v tekoucích řekách, na koupalištích, tak i ve stojatých vodách,“ dodává.

Asi nejsledovanější letošní případ utonutí na Mělnicku se stal 18. července v Mlékojedech. Obětí byl dvaatřicetiletý muž, který popíjel s přáteli na tamější pískovně alkohol a ve večerních hodinách se šel vykoupat. Protože se dlouho nevracel, přivolala jeho sestra na místo hasiče. Na pískovnu vyjela neprodleně i záchranka, policie a potápěči z Nymburka a Modřan. Ti nakonec objevili mužovo bezvládné tělo pod hladinou. „Mladík již nejevil známky života a přivolaný lékař konstatoval smrt,“ doplnila tisková mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová.

Tragédie u jezera Lhota

Mnoho lidí si stále vzpomíná i na tragický případ, který se stal 2. srpna 2018 na přírodním koupališti u jezera Lhota u Prahy. Dva chlapci vietnamského původu, kteří byli vybaveni nafukovacími plovacími pomůckami, se zde tehdy utopily. Potápěči je našli ve vodě asi po dvou hodinách od nahlášení jejich zmizení. Případ vyvolal velkou pozornost, neboť personál areálu údajně otálel s pomocí rodičům, kteří děti hledali. Matkám dětí prý nikdo nevěnoval pozornost. Vedení areálu to však tehdy kategoricky odmítlo.

Na veřejnosti tehdy kolovaly i další nepodložené informace. Jisté však je, že rok po tragédii mělnický soud potvrdil, že cizinci obvinění v této kauze z usmrcení z nedbalosti odcestovali z České republiky a jsou nezvěstní. Problémy se také tehdy vyskytovaly kolem toho, že všichni stíhaní měli zvoleného jednoho obhájce, avšak jejich zájmy si podle slov mluvčího soudu Jindřicha Špergla vzájemně odporovaly. Roli obhájců nakonec musely skutečně řešit soudy.

Případ se táhl až do letošního roku. Policie v souvislosti s ním navrhla Okresnímu státnímu zastupitelství v Mělníku podat obžalobu na tři osoby, jež měly na děti dohlížet; na jejich matky a jednoho z otců. Mělnický soud nakonec 27. května trestní stíhání rodičů zastavil.