Vinice statku mělnické zahradnické školy jsou už od začátku týdne plné budoucích zahradníků, kteří místo sezení v lavicích míří s nůžkami a kbelíky v rukách do dlouhých řad vinohradu.

Na chloumecké vinicive středusklízelo dvaadvacet studentů třetího ročníku odrůdu Müller Thurgau. Podle profesorky praxe Petry Holubové od půl osmé do poledne sebrali přes čtyři tuny hroznů.

„Zítra jdou dvě třídy na Muškát Moravský,“ řekla Holubová.

Letošní úroda hroznů podle ní není příliš vydařená. „Potrápilo nás hlavně počasí, kdy na začátku léta bylo chladno a deštivo, pak zase sucho a horko, což kvalitě hroznů nepřidalo,“ uvedla profesorka a doplnila, že následkem letošního počasí se na révě vyskytují choroby napadající hrozny, například padlí nebo plíseň révy vinné. Letos proto vinaři museli použít četnější postřiky, aby znehodnocení hroznů zabránili.

Školní statek zpracovává především hrozny z vlastních vinic. Pokud je však úroda slabá, nakupuje od ostatních vinařů. „Odrůd na výrobu červeného vína máme podstatně méně než bílého, když je špatný rok, musíme ho proto nakoupit,“ připomněla profesorka praxe a dodala, že někdy jsou se získáním hotového červeného vína problémy. Mnohdy totiž musí být dovezeno až ze zámoří.

Vinařství, které sídlí ve školním areálu na Polabí, už několik let vyrábí svatomartinské víno, které se objevuje na trhu už jedenáctého listopadu na svátek svatého Martina. Teď je však největším tahákem burčák, ten školní si budou moci vychutnat všichni návštěvníci Mělnického vinobraní.