Je vám osmnáct až pětatřicet let a trvale neužíváte žádné léky kromě antikoncepce a léků na sezonní alergie? Pak můžete být zapsáni do národního registru dárců kostní dřeně. Podmínkou je rovněž váha alespoň padesát kilogramů.

V Mělníku se nábor do Českého národního registru dárců dřeně koná 23. dubna v prostoru Kafe Mělník Bistro v Bezručově ulici. Zápis do registru zabere zhruba deset minut, stačí vyplnit přihlášku a udělat si stěr z ústní dutiny.

Transplantace kostní dřeně je pro těžce nemocné pacienty s akutní leukémií nebo jinou vážnou poruchou krvetvorby jedinou nadějí na uzdravení. „Každý čtvrtý nemocný ale bohužel svého zachránce s potřebnou genetickou shodou v registru nenajde,“ připomíná Martina Chmelová ze spolku Nábor hrdinů.

Ohledně dárcovství kostní dřeně panuje řada mýtů, které jsou mnohdy příčinou strachu možných dárců z bolesti. „V případě darování mají dárci na výběr ze dvou variant. Jedna z nich připomíná delší odběr krevní plazmy a nebolí,“ vysvětluje Chmelová.

Po registraci kostní dřeň skutečně daruje pouze jedno procento zapsaných potenciálních dárců. „Ostatních 99 procent nikdy nenajde s žádným nemocným potřebnou genetickou shodu,“ dodává Martina Chmelová.