Při řádění ho však podle starosty vesnice Zdeňka Mráze vyrušil náhodný svědek. „Vladimíra Kalaše musím pochválit za jeho reakci. Byl si pro auto, které měl zaparkované hned vedle úřadu, a když zaslechl hluk, šel se podívat, co se děje. Neznámého muže, kterého viděl u okna úřadu, se zeptal, co tam dělá. Řekl mu, že si prý jenom potřeboval odskočit. Nato se sebral a nastoupil do autobusu, který právě projížděl kolem. Hned ráno následujícího dne se na mě pan Kalaš obrátil a společně jsme celou věc nahlásili policii," vzpomínal starosta na večer, kdy došlo k poškození budovy obecního úřadu. „Přál bych si, abychom měli víc takových uvědomělých občanů," poznamenal Zdeněk Mráz.

V Libiši se totiž podobná věc nestala poprvé. Krádeže nebo alespoň poškozování měděných a dalších kovových částí na sídle radnice se v posledních letech staly poměrně častým jevem.

„Od doby, co jsem v úřadu, je to už přinejmenším čtvrtý podobný případ," upozornil Zdeněk Mráz, který je starostou vesnice od roku 2005. „Teď například  s policií řešíme krádež svodů a hromosvodu ze střechy. Muselo se to stát někdy v uplynulých týdnech, protože ještě v době prvního kola prezidentských voleb jsme hromosvod na budově měli," řekl  starosta.

Po opakovaných krádežích byly měděné díly nahrazeny výrobky z titanzinku, který už zloděje neláká. „Přesto začínáme vážně uvažovat o kamerovém systému nebo alespoň fotopastech," řekl Zdeněk Mráz. „Musím o tom zjistit více informací a na březnovém zasedání zastupitelstva to probereme," rozhodl starosta.

Poslední případ vandalismu je podle policejního mluvčího Václava Tichého řešen pouze jako přestupek. „Škoda nepřesáhla hranici pěti tisíc korun," vysvětlil Tichý. „Nicméně krádež hromosvodu do kategorie trestného činu spadá, obě věci řeší policisté z neratovického obvodního oddělení," dodal mluvčí.