Úřad je z velké části oplechovaný mědí a ze stejného materiálu jsou vyrobené také venkovní parapety na oknech. A právě ty se lupičům zalíbily. Z jednoho okna zmizel bezmála čtyřmetrový parapet úplně, na druhém ho pachatelé výrazně poškodili. Sundat už ho ale nestihli, nejspíš je někdo vyrušil.

„Muselo se to stát někdy v noci," přemítal starosta obce. „Ve středu byl úřední den, odcházeli jsme s kolegyněmi v sedmnáct hodin a všechno bylo v pořádku," vrátil se včera dopoledne k událostem, které vedly k poškození budovy obecního úřadu.

Jeho slova potvrdila také jedna z občanek Libiše, která zrovna mířila na poštu. „Nic jsme neslyšeli, a to jsme šli spát pozdě, až někdy před půlnocí," prozradila. „Ani maminka si ničeho nevšimla, a ta chodí každé ráno ve čtyři hodiny venčit psa. Určitě by nás zburcovala, kdyby cokoliv zahlédla nebo zaslechla," dodala žena.

Škoda na dvou okenních parapetech nejspíš nepřesáhne pětitisícovou hranici a policie ji tedy bude řešit pouze jako přestupek. Konečná částka však včera dopoledne ještě nebyla známá. „Požádali jsme klempířskou firmu o nacenění. Metr měděného parapetu vyjde na zhruba čtyři sta korun, ale to je cena bez práce," upozornil Zdeněk Mráz s tím, že celková délka ukradených či zničených parapetů je kolem sedmi metrů. „Ve  sběrně za to přitom dostanou pár stovek," povzdychl si starosta.

Vzhledem k tomu, že se budova radnice stala terčem zlodějů už poněkolikáté, je Zdeněk Mráz přesvědčený o tom, že se jedná o stále stejné pachatele, kteří situaci v Libiši dobře znají. Vědí, že v průběhu noci zhasínají na určitou dobu okolní světla, a oni tak budou nenápadní.

„Musíme to přenastavit. A necháme konečně nainstalovat kamerový systém, abychom to tady zabezpečili," prohlásil Zdeněk Mráz, který se do budoucna obává dalších nájezdů zlodějů barevných kovů. „Mědí je pobitá celá střecha jak nad úřadem, tak vedle nad knihovnou. Kusy, které už nám ukradli, nahrazujeme pozinkovaným plechem. Nedávno jsme museli nechat udělat nový hromosvod, i ten totiž zmizel," poznamenal starosta, kterého tyto situace unavují a berou mu chuť  a sílu do další práce. „Je vyčerpávající pořád řešit podobné případy," připustil.

Libiš nemá vlastní obecní policii, podle Zdeňka Mráze by se na takto malé vsi finančně nevyplatila. O to více ale obec spolupracuje se státní policií. „Bohužel nemohou být všude, mají omezený počet pracovních sil. Navíc nedávno zrušili služebnu ve Vojkovicích, které jsou nedaleko, takže se snížila šance nějaké větší operativní činnosti," připomněl starosta.

Největší problém vidí v tom, že sběrny kovy, které na první pohled pocházejí z nelegální činnosti, vůbec vykupují. „Pokud někdo přijde s víkem od kanálu nebo právě s okapem či parapetem, ve sběrně by od něj tyto věci vůbec vzít neměli, jestliže dotyčný neprokáže jejich původ," prohlásil. „Proč se ve výkupnách nedělají audity jako třeba na tržnicích? Různých inspektorů a pracovníků celní správy je dost na to, aby jednou za čas navštívili sběrny ve svém regionu a ujistili se, že nevykupují to, co se vykupovat nemá," navrhl Zdeněk Mráz možné řešení problému, který nemá pouze vedení Libiše, ale i mnozí majitelé soukromých domů, kteří také musejí čelit atakům zlodějů barevných kovů.

Libišský starosta se se současnou situací nehodlá smířit a chystá se oslovit některý z poslaneckých klubů, aby ve sněmovně vyvolal rozpravu na toto téma. „Je hezké vydat manuál, co všechno sběrny mohou a nemohou přijímat. Ale dokud někdo nezačne kontrolovat, jestli se to opravdu dodržuje, jsou to  jen vyhozené peníze a ztracený čas," uzavřel starosta.