„Pořád jsem stejná, i když mi televize změnila život,“ říká Lída Žemberyové z Jenichova. Kamarádí se s celebritami, létá na natáčení, spí v luxusních hotelích… A pak si doma stoupne ke sporáku a smaží karbanátky pro pětadvacet lidí.

Tolik jich sedí u stolu, když se sejde celá rodina. Spolu manželem Miroslavem totiž vychovala sedm dětí, pět svých a dva synovce, kteří jako malí zůstali sami. A všichni se rádi vracejí domů.

Lída Žemberyová se stala hvězdou. Natáčí už šestou šou, slovenského Kapra na dortu. Česká verze Čápi s mákem, kde stejně jako na Slovensku hodnotila v roli Lídy z lidu, jak vaří celebrity, před pár dny náhle skončila. Přesto na ni Lída Žemberyová ráda vzpomíná.

Hlavně na modelku Dominiku Mesárošovou. Obě se rády baví a říkají všechno na rovinu. „Chystá se teď ke mně na návštěvu, aby se podívala na novou kuchyni, na kterou mi přidala,“ říká, zatímco vaří silnou kávu ve světlé dřevěné kuchyni, ze které má radost. Aby ne, bez peněz za natáčení by si ji nepořídila, s manželem mají jen malé penze.

A zatímco zalévá pořádně velké hrnky, vzpomíná na prádlo za šest tisíc korun, které jí jako dárek koupila právě Dominika. „Šla ho kupovat s operním zpěvákem Marianem Zázrivým, hodně se styděl, je takový tichý. Tak drahé prádlo jsem na sobě ještě neměla, kupuju si obyčejné věci,“ říká.

V šou věnovaných vaření se setkala už dvakrát s herci ze snímků pro dospělé. Před časem s Dolly Buster, teď s Robertem Rosenbergem. Netušila přitom, že je to hvězda porna. „Až když jsem se vrátila domů, dcery se ptaly, co tam dělal. No cvičil, říkám, asi je to sportovec. Smály se mi,“ vypráví Lída Žemberyová.

Natáčení na Slovensku ji těší. „Jsem přece Slovenka,“ vzpomíná na dobu, kdy šla v patnácti letech do severních Čech za prací, učit se tkalcovské uzle. A kdy potkala muže, se kterým je už přes čtyřicet let.

Česky začala mluvit, když měla malé děti. „Začaly chodit do školy, tak to jinak nešlo, ale stejně mi sem tam lidé nerozumějí,“ směje se. Některá slova stále říká po svém, třeba meluzína místo limuzína… No a co.

Na Slovensku se jí líbí, jen ta eura… „Netěším se, až budou i u nás. Slováci už si na ně zvykli, ale mají pořád u sebe spoustu mincí, babičky tam mají dokonce na ty drobné měšce, jinak by jich měly plné kapsy,“ vysvětluje.

Na Slovensko jezdí nejen pracovat, na léto s manželem zase chystají na Podhajskou, kde mají chalupu. A těší se, až si tam dají halušky s brynzou. Halušky se vaří u Žemberyových i doma, rádi je mají třeba s kuřetem a lečem, jak ukázala Lída před časem i v šou Prostřeno.

Manžel Miroslav se na obrazovce zatím neobjevil. „Je jako paní Colombová, že?“ dobírám si Lídu. „Nemá to rád, ale hlavní je, že mě podporuje,“ říká Lída.

A když je řeč o manželovi, vzpomíná na internu mělnické nemocnice, kde se léčil. „Moc děkuji všem lékařům i sestrám, jsou tam skvělí,“ vzkazuje a vrací se k zimní výzvě Děkujeme, odcházíme: „byla bych ráda, kdyby ty doktory zaplatili tak, jak si zaslouží, všichni je přece potřebujeme a nechceme, aby nám odcházeli do ciziny.“

Lída Žemberyová čeká, jaká nabídka přijde po Kapru na dortu. Bavil by ji i film, nějaká malá role.

A má naději. „Režisér Troška si mě dal do archivu, že se ozve, až pro mě něco bude mít,“ těší se. „A třeba si zahraju i s princem,“ směje se při vzpomínce na setkání s Pavlem Trávníčkem.

Pochází ze Slovenska, žije v Jenichově na Mělnicku. S manželem Miroslavem vychovala sedm dětí. V penzi se stala televizní hvězdou. Má za sebou šou Můžu u vás přespat?, kdy v Jenichově nocoval moderátor Libor Bouček, Jste to, co jíte, kdy pod dohledem přísné doktorky Kateřiny shodila dvacet kilo, kuchařské Prostřeno a další dvě šou věnované vaření, české Čápy s mákem a slovenského Kapra na dortu, kde je jako Lída z lidu členkou poroty.