„V červnu nám ovšem kvůli uzavření škol opadly všechny školní exkurze. Od března do června nám návštěvnost klesla na nějakých deset procent oproti minulému roku,“ poznamenal tamější pracovník Aleš Charvát s tím, že současný vysoký zájem podle něj není zapříčiněním toho, že lidé letos nemohou cestovat do zahraničí v takové míře jako minulý rok, ale přirozeným nárůstem. „Lidé nás stále objevují, protože fungujeme relativně krátkou dobu. Když to srovnám s ostatními institucemi, tak slušný nárůst bývá většinou při čtvrtém a pátém roce,“ dodal.

Vyšší návštěvnost za první polovinu července oproti loňsku zaznamenává také Turistické informační centrum Mělník, a to jak v případě počtu osob v samotném centru, tak i v případě oblíbeného mělnického podzemí. „Nemyslím si, že se na vyšší návštěvnosti podepisuje, že se lidé nemohou pořádně podívat do zahraničí. Chtějí si podle mě vykompenzovat, že během koronavirové krize nemohli cestovat po České republice, když chtěli,“ míní pracovnice centra Pavla Zandlová a připomněla, že v době karantény podzemí zprostředkovalo zájemcům návštěvu alespoň formou komentované videoprohlídky, která je stále k dohledání na internetu.

Že letošní omezené možnosti v cestování do zahraničí ovlivní návštěvnost, se domníval například Luboš Kováč, provozní areálu Beach Parku Mlékojedy. Nakonec se ovšem přesvědčil, že se množství zájemců stále odvíjí hlavně od počasí. „Když je nad třicet stupňů, přijde sem odhadem 400 až 600 lidí. Jakmile máte hezky, po Čechách cestují sta tisíce lidí. Tisíce lidí přitom regiony různě poznávají a nejezdí stále na stejná místa,“ okomentoval Kováč.

Beach park letos otevřel 25. května, v době velkého uvolňování restrikcí. Vzhledem k tomu, že areál je běžně v provozu ke konci května, mu koronavirová krize do harmonogramu tolik nezasáhla. „Všechny víkendy jsme ale měli otevřeno do 23 hodin, jak bylo nakázáno. To nás omezilo, protože jinak míváme otevřeno do pěti do rána,“ upozornil Kováč s tím, že Beach Park Mlékojedy láká zájemce také na bohatý kulturní program. Veřejnost tam kromě zdarma přístupného koupání čekají například cirkusová vystoupení, srazy veteránů, hiphopové, drum and bass a rockové koncerty, letní kino nebo velký kemp. Lidé mohou bez vstupného zavítat také na profesionální skate park či dětské hřiště.

Jiří Štraub