Už téměř týden se v celé Evropské unii nevyrábějí klasické sto a vícewattové žárovky. Směrnicí to nařídila Evropská komise.
Lidé nyní navštěvují prodejny s elektronikou a nakupují obyčejné žárovky do zásoby.

Patří mezi ně i Věra Morávková, která si v pátek z mělnického obchodu s domácími potřebami nesla rovnou třicet kusů stowattovek. „Když jsem zaslechla, že se už nebudou prodávat, radši jsem si nakoupila do zásoby. Úspornou žárovku máme jen v kuchyni, kde skoro pořád svítíme,“ prozradila.
Podle prodejců elektroniky na Mělnicku stoupla poptávka po klasických žárovkách už v srpnu. „Ještě teď v září přicházejí lidé, kteří chtějí větší množství, třeba i stovky kusů,“ uvedla Helena Mašínová z mělnické prodejny Tronik.

Lidé si přitom dělají i zásoby šedesáti a sedmdesátiwattových žárovek, jejichž výroba nekončí. Helena Mašínová se domnívá, že jsou na klasické žárovky zvyklí a nechce se jim přecházet na úsporné kompaktní zářivky. „Říkají, že s nimi mají špatné zkušenosti,“ poznamenala zaměstnankyně mělnické prodejny. Z Troniku zmizely i dvousetwattové žárovky, o které dříve nebyl zájem.

Zvýšenou poptávku po končících žárovkách hlásí i Vladimír Plicka z neratovické prodejny Ceha KDC Elektro. „Doprodáváme zásoby a další už nebudou. Většina skladových zásob putuje do výrobních provozů, jsou to celé krabice,“ potvrdil Plicka. On sám s úspornými žárovkami nemá právě dobré zkušenosti. „V místnostech, kde se člověk dlouho nezdržuje, jako je například koupelna a toaleta, se úsporné žárovky ani nestačí naplno rozsvítit a hned zase zhasnou, což jim podle mě zkracuje životnost,“ vysvětlil prodejce.

Klasické žárovky, které spotřebují podstatně více elektřiny a vydávají méně světla, preferují především starší lidé. Jde o cenu. Zatímco obyčejné žárovky stojí asi deset korun, úsporné jsou o sto i více korun dražsí.
Úsporné žárovky jsou sice podstatně dražší než staré typy, které více topí než svítí, jejich použití by mělo snížit spotřebu energie na svícení až o osmdesát procent.

Příznivci Edisonova vynálezu, který používá svět více než sto let, se s ním budou muset rozloučit do sedmi let, právě v létě roku 2016 sjedou z výrobních linek poslední klasické žárovky s nejslabším výkonem. Každý podzim skončí jeden typ čiré žárovky slabšího výkonu. Účelem nařízení je úspora energie a snížení emisí oxidu uhličitého.