„Na jaře jsem na facebooku předával informace, jak jsme na tom jako město se zajištěním ochranných pomůcek, komu se budou dávat a jak to vypadá i se situací s nákazou v regionu,“ říká místostarosta Mělníka Petr Volf, který mělnickou facebookovou stránku spravoval první dva roky jejího fungování. Dnes se o ni stará Odbor školství a kultury a Kancelář vedení města. „Je možná sledovanější než webové stránky města. Nemohl jsem se jí věnovat naplno tak, aby plnila marketingový a informační účel. Jediné, co nyní na sociálních sítích spravuji, je facebooková stránka Mělnického vinobraní,“ dodává Petr Volf a upozorňuje také na kanál Mělníka na YouTube. „Využíváme ale nejvíce facebook a na YouTube dáváme zpravodajství, co dělá naše kolegyně Barbora Walterová Benešová,“ doplňuje místostarosta.

YouTube ve velkém využívají i Kralupy nad Vltavou, které na něj zhruba před třemi lety přesunuly celé své televizní vysílání. „Hodně si od našeho YouTube kanálu slibujeme. Snažíme se rozšiřovat cílovou skupinu diváků,“ říká tiskový mluvčí města Aleš Levý a dodává, že Kralupy kladou na sociální sítě velký důraz. „Facebook se osvědčil v době povodní. Lidé chtěli co nejčerstvější informace a spousta z nich, která například do té doby neměla svůj profil, si ho tehdy založila,“ přibližuje mluvčí s tím, že facebookový profil města je navštěvovanější než jeho webové stránky.

Město využívá ke komunikaci s občany také Instagram. „Tam jde spíše o obrázkové zpravodajství z města. Někdy se tam objevují i marketingově zaměřené fotografie, které ukazují hezká zákoutí v Kralupech,“ říká Aleš Levý a upřesňuje, že instagramový profil má spíš doplňující roli k facebookovým stránkám.

Důležitost sociálních sítí doceňují také Neratovice. „Máme oficiální facebookové stránky a já jsem si ještě udělal své starostovské stránky,“ přibližuje starosta města Roman Kroužecký, který zároveň přiznává, že do budoucna chce komunikaci s občany přes sociální sítě vylepšit. „Při koronavirové krizi bylo vidět, že správu facebooku nedělám úplně dobře. Nyní bych chtěl nastavit nějaký jiný systém v komunikaci s veřejností, obzvlášť v nouzových situacích,“ vysvětluje Roman Kroužecký s tím, že už v současnosti zahájil spolupráci, která by měla nastavit nový systém správy sociálních sítí Neratovic.

Starosta na sociálních sítích ovšem vidí také negativní stránky. „Stačí, aby tam někdo napsal nějakou zápornou věc nebo mystifikaci, další se toho chytí a už ho nezajímá, jestli je informace pravdivá, nebo ne,“ uzavírá Roman Kroužecký.

Jak si vedou města na sociálních sítích
Mělník:
Facebook: 3 401 To se mi líbí
YouTube: 35 odběratelů
Instagram: 576 sledujících

Kralupy nad Vltavou:
Facebook: 6 900 To se mi líbí
YouTube: 1 250 odběratelů
Instagram: 2 003 sledujících

Neratovice:
Facebook: 3 678 To se mi líbí