V současné době má městská policie dostatek strážníků, aby zvládli pokrýt vše, co se od nich vyžaduje. Koronavirus ale jejich práci rozhodně změnil; hlavně co se týká „vytíženého“ času. „Paradoxně je na městskou policii nápor větší v denních hodinách,“ řekl Ladislav Hošmánek. Jindy to je právě naopak; je to tím, že lidé strážníkům často volají a ptají se jich na věci v souvislosti s koronavirovou situací. „Ptají se, jak to je s karanténou, jak si zajistit své životní potřeby, nákupy a podobně. Dotazů je skutečně hodně,“ líčí svoji zkušenost.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Dost často lidé strážníkům volají také kvůli tomu, když vidí někoho, jak třeba nenosí roušku, nebo nakupuje v době, kdy mají mít přednost senioři, případně jiná vládní opatření. „Prvotně by měl člověk splnit svoji občanskou povinnost a lidi buď upozornit sám, nebo věc neprodleně nahlásit na některé z tísňových linek a až potom vypisovat články na Facebook,“ řekl ředitel strážníků.

Nejčastějšími prohřešky je tak bezesporu nenošení roušky. „Lidé se ale ptají i na to, jak funguje pošta, kdy si tam mohou dojít. Dnes jsme řešili i to, že se občané ptali, jak se mohou předzásobit dřevem na otop,“ vysvětlil.

Situace se sice zklidnila a lidé dbají na vládní opatření, nedá se ale podle zkušeností strážníků říct, že by bylo vše bez problémů. Třebaže lidé vůči strážníkům nejednají tak agresivně, do bezproblémového chodu ještě pár problémů zbývá vyřešit. „Samozřejmě se po městě nepohybují jen slušní lidé, ale i ti, se kterými jsou problémy. Mezi ně patřili i lidé bez střechy nad hlavou, kteří se chtěli scházet v parcích, nebo na místech, kde se setkávají a konzumují alkohol,“ řekl Ladislav Hošmánek. Jinde byly problémy, že nechodili se zakrytými ústy. „Teď to trochu ustalo, uvidíme, co situace přinese dál, hlavně až se změní čas a bude o hodinu déle světlo,“ poznamenal ředitel strážníků.

A kdyby měl vybrat, co je pro strážníky v tuto chvíli nejnáročnější? „Zápasíme s něčím, co není vidět. Strážníci mají také strach o své blízké,“ poznamenal. Ve spolupráci s městem se jim ale podařilo získat ochranné pomůcky. „Situace si ale začíná sedat, nejspíše už každý ví, co je třeba zajistit prioritně,“ dodal Ladislav Hošmánek.

Koronavirus v Česku