Už devětatřicet střelných zbraní odevzdali v letošní zbraňové amnestii lidé na Mělnicku policistům.
Podle vedoucí oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál mělnického policejního ředitelství Evy Vinklerové bylo mezi odevzdanými zbraněmi jednatřicet krátkých a osm dlouhých střelných zbraní. Lidé přinesli i několik revolverů.

„Nejvíce bylo pistolí. Lidé přinesli i revolvery nebo myslivecké pušky, například brokovnice, kulovnice a malorážky,“ řekla Vinklerová.
Ve většině případů se jedná o zbraně z dědictví, které se po zlegalizování vrátí zpět k majitelům. Ti si je zřejmě ponechají jako vzpomínku.

Ke kurióznímu případu došlo koncem února v Neratovicích. Podle mělnického policejního mluvčího Václava Tichého tehdy neratovickým policistům přinesl třiaosmdesátiletý senior pistoli značky Mauser kalibru 7,65 milimetrů, kterou našel na sklonku druhé světové války na ulici. Dlouho ji skrýval jako památku na své mládí, až po šedesáti letech se rozhodl využít amnestie a pistoli odevzdat policistům.

Lhůta, během které mohou lidé beztrestně odevzdat nebo zlegalizovat načerno držené zbraně, se blíží k polovině. Do jednatřicátého července ale zbývá ještě dost času na to, aby majitelé odevzdali zbraně, které našli na půdách nebo ve stodolách.
K dvacátému dubnu lidé polistům v celé České republice přinesli už 2720 střelných zbraní.