Poruchy funkce štítné žlázy trápí zhruba každého dvacátého člověka, jejich výskyt přitom stoupá spolu s věkem. Hlavním problémem je podle praktického lékaře Aleše Ducháčka zejména zanedbávání preventivní péče, právě preventivní prohlídky přitom pomáhají odhalit rané stadium této nemoci, a začít tak včas s léčbou.
„Poruchy funkce štítné žlázy postihují až osmkrát častěji ženy než muže," připomněl lékař s tím, že nejčastějšími příznaky poruchy funkce štítné žlázy jsou únava, změny v soustředění, nespavost, přibývání nebo naopak ubývání na váze a nadměrné pocení. „Pacientům mohou také vypadávat vlasy, mají lámavé nehty a vysušenou pokožku," doplnil.
Problémy s otěhotněním
U žen pak toto onemocnění způsobuje potíže s menstruačním cyklem nebo problémy s otěhotněním. Proto se doporučuje absolvovat vyšetření na správnou funkci štítné žlázy před plánovaným těhotenstvím nebo na jeho počátku, nedostatečná činnost štítné žlázy totiž může vést ke špatnému vývoji plodu a zvýšenému riziku potratu.
Lidé, kterým je diagnostikována zhoršená funkce štítné žlázy, trpí buď její sníženou činností, tedy hypofunkcí, nebo zvýšenou činností, takzvanou hyperfunkcí.
Pokud štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů, zpomalí se v lidském těle veškeré procesy. To má za následek únavu a pomalejší metabolismus, což způsobuje přírůstek váhy, i problémy se zažíváním. Dalšími příznaky pak mohou být zimomřivost, deprese a padání vlasů.
Jestliže pacient trpí hyperfunkcí, produkuje štítná žláza naopak nadbytek hormonů. Žláza se může zvětšit, nemocní mají přebytek energie a jsou neustále nervózní. Možné jsou také výrazné úbytky na váze, návaly horka, nadměrné pocení, bušení srdce a vypouklé oči.
Výsledky z krevních testů
„Poruchu funkce štítné žlázy je možné zjistit z běžných krevních testů. Snížená funkce se léčí podáváním hormonů, stejných, jaké by jinak vyráběla zdravá žláza sama. Tato léčba bývá doživotní," uvedl Aleš Ducháček. „Hyperfunkci žlázy mohou také upravovat léky, nicméně obvykle se žláza chirurgicky odstraní. Nebo se léčí radioaktivním jódem," vysvětlil.
Lidé z Mělnicka, kteří mají podezření na zhoršenou funkci své štítné žlázy, mohou zamířit do odběrových pracovišť v Mělníku, Kralupech nad Vltavou a Neratovicích. Objednání předem přitom není nutné.
V Mělníku jim krev odeberou v laboratoři v Pražské ulici číslo 221 nedaleko nemocnice. Zdravotníky tam najdou v každém všedním dni mezi půl sedmou a patnáctou hodinou. Zájemce z Kralup nad Vltavou a okolí vyšetří v prvním patře budovy číslo 1093 v Nerudově ulici naproti poště kdykoli v době od 7 do 14.30 hodin. Odebírat krev a zpracovávat výsledky odběrů budou také na neratovické poliklinice. Pracoviště se nachází v prvním patře budovy v Kojetické ulici číslo 1021. Otevřeno je tam denně od 7 hodin do poledne.