Přes čtyřicet lidí přišlo včera na mělnickou radnici, aby tam podepsali kondolenční listiny, a vyjádřili tak svou soustrast nad úmrtím bývalého prezidenta Václava Havla.

Potvrdila to mluvčí městského úřadu Helena Vavřinová. „Občané mají možnost se do kondolenčních listin podepsat ještě ve středu.Ve čtvrtekje odešleme do Prahy,” konstatovala Vavřinová a dodala, že zastupitelé města na svém pondělním zasedání vyjádřili soustrast nad úmrtím bývalé hlavy státu minutou ticha.

Obyvatelé Neratovic mohou během týdne navštívit tamní společenský dům, kde jsou také od včerejšího dne vedle Havlovy fotografie umístěny kondolenční listiny. „Zatím není přesně stanoven termín, do kdy budou k dispozici, ale ponecháme je tam zřejmě do konce tohoto týdne,” řekla mluvčí neratovické radnice Jiřina Kovářová.

Na kralupské radnici lidé kondolenční listiny nenajdou, město jejich umístění nevyužilo. V přízemí u infocentra ale neschází pietní místo s fotografií bývalého prezidenta, vlajkou a hořící svíčkou.

Třídenní státní smutek, který vláda vyhlásila odstředy dne do pátku, ovlivnil i pořádání některých kulturních akcí na Mělnicku. Kino v Kralupech nad Vltavou nebude během těchto smutečních dní promítat žádné filmy. „Žádné další změny nechystáme, protože žádná divadelní představení připravena nemáme,” informoval Michal Hruška z kralupského kulturního domu Vltava.

Masarykův kulturní dům v Mělníku ruší podle Heleny Kimplovéstředeční Silvestrovskou trdlovačku se Standou Tatarem.

„Vzhledem ke státnímu smutku tuto akci přesouváme na příští týden. Senioři se na ni těší, takže je o ni nemůžeme připravit,” připomněla Kimplová.

Adventní koncert, který je ve Společenském domě v Neratovicích naplánován právě na středu, zrušen nebude. Akci, v níž se na pódiu představí školáci ze všech neratovických škol, podle ředitele společenského domu Ivana Frieda vedení města schválilo. V rámci večera pak všichni vystupující a návštěvníci uctí památku Václava Havla minutou ticha. Neratovické kino promítat bude, jen s tím rozdílem, že budou z projekce vyjmuty veškeré reklamy.

Státní smutek se dotkl také Nového divadla Mělník, jehož členové mělive středuvystoupit na pódiu mšenské základní školy. „Čertovskou pohádku vzhledem ke státnímu smutku hrát nebudeme, po dohodě se školou ji přeložíme na začátek příštího roku,” potvrdil předseda mělnických divadelníků Ivan Neubauer. Státní instituce, úřady a další organizace během státního svátku vyvěsí státní a černé vlajky na půl žerdi. Většina lidí si odkaz Václava Havla připomene minutou ticha, která je celostátně naplánována na páteční poledne.