Obyvatelé bytových domů v Kralupech nad Vltavou už mají v pokojích teplé radiátory. Topná sezona ve městě totiž začala v polovině minulého týdne.

Deset domů v kralupské části Lobeček je však stále bez tepla. A obyvatelé šesti z nich navíc nemají ani teplou vodu. „Žádných teplých stoupaček jsme se nedočkali. Namísto toho nám ve čtvrtek ještě vypnuli teplou vodu," stěžoval si redakci Mělnického deníku jeden z obyvatel domu v Hakenově ulici Pavel Kudrna a dodal, že byty jsou stále chladné a z kohoutků teče jen studená voda. „Na koupání, na nádobí, prostě na všechno ohříváme vodu, plynoměry a elektroměry jen lítají," připomněl Kudrna.

Poukázal také na dvůr mezi domy, který byl prý téměř celé léto rozkopaný a ve čtvrtek ho prý dělníci rozkopali ještě víc. O víkendu tam přitom nikdo nepracoval. „To nikomu poctivě platící nájemníci nestojí za to, aby nám řekli, co se děje?" ptá se Pavel Kudrna.

Podle ředitele Městského bytového podniku v Kralupech nad Vltavou Ladislava Berita za odstávkou tepla a teplé vody stojí doslova havarijní stav potrubí, které vypovědělo službu už v polovině léta. „V létě se nám podařilo situaci provizorně vyřešit, zjistili jsme ale, že je potrubí, které je staré pětačtyřicet let, v dezolátním stavu," konstatoval ředitel Městského bytového podniku.

Trubky, které v létě bytový podnik objednal, však byla továrna schopna dodat nejdříve ve druhé polovině září. Dopravce je přivezl právě včera.
Situaci do té doby zkomplikovala další porucha, ke které došlo minulý týden ve čtvrtek.

Voda opět proudila do výkopu. „Po provizorně opraveném úseku musel ve výkopu někdo skákat, čímž trubku prolomil. Samo o sobě to tentokrát prasknout nemohlo," je přesvědčen Ladislav Berit. Kralupský bytový podnik proto musel ve čtvrtek poškozený úsek opět odstavit a v pátek do všech vchodů nechal rozvěsit informační letáky o havárii.

„Některé letáky lidé z neznámých důvodů často strhávají, ostatní nám pak volají a ptají se, co se děje. Požádal jsem proto město, aby informaci několikrát vyhlásilo rozhlasem," připomněl ředitel Městského bytového podniku. Dvanáctimetrovými trubkami vyrobenými na zakázku by měla nejdéle do pátku opět proudit teplá voda. „Budeme se snažit teplou vodu zprovoznit do středy. Pak začneme řešit topení," popsal Berit, podle něhož bude nové potrubí mnohem lépe izolované, čímž se sníží celkové ztráty. „Obyvatelům domů by tak měly o něco klesnout provozní náklady," poznamenal.