Pražské čtvrti Ďáblice a Bubeneč byly téměř týden na suchu. Mohly za to bakterie, které se do rozvodů pitné vody dostaly z poškozené kanalizace přes slepé rameno vodovodu. Nahnala havárie v hlavním městě strach i obyvatelům Mělnicka?

„Strach o kvalitu pitné vody nemám, nerada dělám paniku. Myslím, že šlo o ojedinělý případ," řekla Lenka Mrózová z Neratovic.
Podle mluvčí Středočeských vodáren Lenky Kozlové se Mělnicko o pitnou opravdu bát nemusí. Odborníci ji prý mají neustále pod dohledem. „Provádíme pravidelné kontroly kvality pitné vody, a to nejen u zdrojů a na síti, ale také přímo u vytipovaných odběratelů," vysvětlila.

Překvapit by vodohospodáře nemělo ani žádné letité potrubí nebo slepé rameno, jako tomu bylo v pražském případě. „Vodohospodářská zařízení v majetku společnosti Vodárny – Kladno – Mělník a dalších vlastníků má naše společnost zakresleny do systému GIS, a to včetně všech přípojek. Systém se neustále doplňuje a kontroluje se jeho aktuální stav," uvedla Lenka Kozlová.

Připomněla ovšem i znečištění vody z minulých let, k němuž došlo v jedné z obcí. „Odběratelé si přes uzávěr propojili svůj zdroj pitné vody ze studny s vodou z veřejného vodovodu. Přes špatný uzávěr se ale voda ze studny protlačila do vodovodu a v části obce vodu kontaminovala," popsala mluvčí vodáren případ, kterému se bohužel nedá zcela předejít: „Toto riziko můžeme snížit pravidelným odebíráním vzorků vody a apelem na naše odběratele, aby nikdy nepropojovali rozvody pitné a užitkové vody."

Podle Lenky Kozlové je však málo pravděpodobné, že by voda ze studny v případě nesprávného propojení odběratelem způsobila rozsáhlé znečištění vody ve veřejném vodovodu.

Při ověřování mikrobiologické nezávadnosti vody vodohospodáři používají metodu takzvaných indikátorů fekálního znečištění.