Zchátralý objekt starého pivovaru je na prodej za 550 tisíc kroun. Jediným problémem je ekologická zátěž. Zejména sklepení budovy je zamořené fosforem, železem a rtutí.

Hlavním bodem je tedy zlikvidování ekologické zátěže. „Nyní se hovoří o dvou variantách zlikvidování zamoření,“ říká starosta obce Luděk Dohnalík. První variantou je, že se základy objektu vykopou a odvezou. Byla by to investice v řádu několika milionů korun.

Druhá možnost je o něco jednodušší a levnější. Ve starém pivovaru jsou jedy zamořeny pouze stěny a neprosakují do podzemních vod. Padl návrh, že se místnosti vystříkají izolací a zabetonují se. Zabudovaly by se tam i falešné dveře, které by nešly otevřít. Cena tohoto opatření by byla několik statisíců korun. Rozhodnutí, která varianta bude lepší, je už na novém majiteli.

„Máme jednoho zájemce z Prahy, který má o objekt zájem. Poprosil, jestli do koupě nepůjde i obec, protože on, jako fyzická osoba, nedostane na rekonstrukci dotace. Souhlasili jsme a dohoda zněla, že do toho půjdeme. Než se však připravily smlouvy, přišel s tím, že má ještě dalšího společníka. To by však byla velmi problematická situace. Jeden bude chtít například žlutá okna, druhý hnědá a třetí s tím nebude nic dělat a je možné, že by to skončilo u soudu. Je problém i to, když se mají sejít jen dva a najít společné východisko,“ podotkl Dohnalík.

Zájemce o koupi má v plánu v pivovaru opět vařit domácí pivo, které však nebude na volný prodej. „Investor je zároveň vlastník jedné pražské anglicko – asijské cestovní kanceléře. Své klienty ubytovává v Praze a vozí je na zajímavá místa, která jsou vzdálena kolem sto kilometrů od hlavního města. Do pivovaru by je vozil na prohlídku výroby piva. Myšlenka je to dobrá, ale nemám dobrý pocit z toho, že by společníků bylo více. Obec podnikat ve výrobě piva nebude, nejlepším východiskem by bylo, že odkoupí původně myšlenou polovinu a tu bude ostatním vlastníkům pronajímat,“ dodal Dohnalík.