V obci už se nějakou dobu hovoří o vybudování biomasy. Výrazný zájem je ze strany obyvatel, kteří s vybudováním ekologického vytápění souhlasí a zelenou dali stavbě v referendu šedesáti procenty.

„Nyní jednáme o umístění kotelny s centrálním výtopem biomasy, to je nyní problémem,“ řekl starosta Lobče Luděk Dohnalík. Na umístění kotelny byly zvoleny dvě varianty. Přicházel v úvahu bývalý pivovar, nebo odkoupení pozemků od soukromníka. „Přemýšlelo se o starém pivovaru, protože je v centru obce a rozvody do všech koutů obce by byly přibližně stejně dlouhé. Je ale problém v navážení biomasy, která zapáchá. To by občanům lhostejné nebylo. Takže se zvolí druhá varianta, a to odkoupení pozemků od rodiny Šimonkových, která zde vlastní většinu půdy. Místo se nachází na kraji vesnice, ale je dobře přístupné a nikomu by zápach ani provoz nevadil,“ podotkl Dohnalík.

Tento způsob vytápění a zároveň spalování fekálií má pro Lobeč nemalý význam. Obec totiž má necelých pět set obyvatel, a tak nedostane dotace na vybudování kanalizace. Zároveň zde není prostor pro volné odtočiště, kam by se vyčištěná voda odčerpávala. „Z tohoto principu mne vybudování biomasy velmi těší, ale je to přeci jen otázka několika milionů korun. Například v obci Kněžice jenom kotelna stála třicet pět milionů korun. K tomu museli vybudovat i přístup, elektriku, osvětlení, silnice. Nakonec skončili na sto třiceti milionech. Do toho se musí započítat i rozkopání obecních komunikací k uložení potrubí,“ objasnil Dohnalík.

V obci Kněžice, kde už vytápění biomasou funguje, zaplatili občané 10 tisíc korun za připojení. „To samé by bylo i v Lobči, problém je tam, kde mají přímotopy. Museli by si nechat udělat nový rozvod radiátorů. Co se týče obce, tak se pod financování zaštítil architekt projektu. Sežene nám 80 procent z Evropských fondů, deset procent ze státního fondu životního prostředí a zbytek uhradí obec,“ dodal Dohnalík.