Řada dospělých a dětí na nábřeží vítala loď mávajíc modrými šátky pod taktovkou Matěje Formana a jeho loutky policisty a volala námořnickým Ahoj na posádku lodi, která odpovídala stejným pozdravem. Všichni společně si zazpívali stylově píseň Kocábka, která doplnila krásnou a radostnou atmosféru.

Po přivítání lodi vyrazil veselý průvod v čele s Matějem Formanem za doprovodu hudby přes Aušperk nahoru k muzeu, kde byla výstava zahájena. Po přivítání průvodu ředitelkou muzea Miloslavou Havlíčkovou a jejími spolupracovnicemi v nezbytném námořnickém oděvu se ujal slova Matěj Forman a představil svoje přátele, kteří se na projektu Imaginárium podíleli. Poté byli návštěvníci pozváni do tajuplného divadelního světa.

„Loď Tajemství souvisí s výstavou tak, že imaginární výstava sdružuje spolupracovníky Divadla bratří Formanů a nemálo z nich spolupracovalo i na vzniku lodi Tajemství před dvaceti lety. A pro nás je Mělník místo, kam můžeme doplout a město Mělník a regionální muzeum se daly dohromady a spolu s námi, řekl bych velkoryse, vymysleli širší zahájení výstavy“, doplňuje Matěj Forman.

Páteční večer na lodi Tajemství patřil loutkovému rodinnému představení Aladin, které vzniklo před pár lety v produkci Divadla bratří Formanů.

„Loď Tajemství vznikla v roce 2000 a pro nás je to taková symbolická radostná událost vyplout z Prahy a udělat si umělecké kolečko, což neděláme každý rok. A přivést k výstavě ještě živou divadelní produkci se nám zdálo jako dobrý nápad,“ vysvětlil výtvarník a loutkař Matěj Forman.

Divadlo bratří Formanů nemá kamenné divadlo. Je kočovným divadlem, a právě v létě provozuje loď Tajemství jako plovoucí scénu a se svými představeními putují nejen po Čechách, ale hlavně v zahraničí.

Výstava Imaginárium je instalována ve dvou výstavních sálech Regionálního muzea Mělník a přináší malým i velkým návštěvníkům radost z objevování krásy dnes opomíjených věcí, hraček, obrázků, objektů, artefaktů a připomene trvalou hodnotu již téměř zapomenutých řemesel. Je možné ji shlédnout až do 4. října.

„Náš projekt není úplně jednoduché představit. Snažili jsme se, aby Imaginárium inspirovalo návštěvníky k hravosti, objevování, vynalézavosti a vzbudilo v nich touhu odkrýt nějaká tajemství. Výstavu je nutné prožít,“ říká výtvarník a loutkař Matěj Forman.

V sobotu pak ožila náplavka doprovodným river food festivalem s názvem Moře u Mělníka, který je součástí celého projektu. K výstavě se ještě uskuteční ve čtvrtek 30. července tvořivá muzejní dílnička se dřevem.

Autor: Marta Dušková