„Podstatné je, abychom člověka, který se ztratil nebo kterému se udělalo špatně, našli co nejrychleji. Pak je mnohem větší šance, že ve zdraví přežije," vysvětlil, proč považuje právě sledování a lokalizaci osob za podstatnou součást dobře a spolehlivě fungujícího záchranného systému.

Hned také dodal, že to v dnešní době není nic těžkého. Úplně stačí, aby byli lidé zodpovědní a nebáli se do svého zdraví a života investovat pár stokorun.
„Existují takové drobné přístroje, mají velikost přívěsku na klíče. Fungují bez nabíjení tři roky. Člověk si je v případě nutnosti připevní na paži a my od té chvíle víme, kde je a jestli se mu něco nestalo," popsal funkci moderních lokátorů, které jsou určené zejména pro seniory, děti, sportovce… Zkrátka pro kohokoliv, u koho hrozí nebezpečí , že se ztratí nebo že se u něj nečekaně objeví nějaké zdravotní potíže.

Tyto přístroje totiž pomáhají záchranářům nejen určit polohu dotyčného, ale také to, zda se monitorovaná osoba hýbe, zda stojí, nebo jestli leží.

„Když si člověk lokátor pořídí, zavedeme ho do našeho systému. Všechno je naprosto anonymní, dotyčný obdrží evidenční číslo a předá nám  telefonní kontakt na sebe," popsal Kajaba, jak vlastně systém pracuje. „Přístroj umí vyslat signál ve chvíli, kdy člověk třeba upadne. My na centrále zaznamenáme, že tato osoba najednou nestojí, ale leží, a okamžitě jí voláme, jestli je v pořádku. Pokud se nám po dvou pokusech nikdo neozve, vysíláme pomoc," prozradil s tím, že lokátory jsou vhodné například také pro lidi, kteří pracují jako ostraha.

Přestože přístoje nejsou nijak zvlášť drahé, v současnosti je jich mezi lidmi jenom necelých tři sta kusů.

„Samozřejmě by bylo lepší, kdyby si lidé lokátory pořizovali ve větším množství," řekl Kajaba. „Pokud se pak někdo ztratí třeba v Boubíně, kde není mobilní signál, máme mnohem větší šanci ho včas najít. Jenomže lidé se bojí zneužití osobních údajů. Přitom my o majitelích lokátorů nic nevíme, dokud se jim něco nestane. Teprve v takovém případě otevřeme obálku, kterou nám lidé předali a do které napsali svůj zdravotní stav, třeba jestli mají astma nebo alergii na nějaké léky," uzavřel ředitel.