Desítky pomníčků zaplnily plochu rozptylové loučky u mělnického krematoria Na Ráji. Místo nyní připomíná spíše malý hřbitov, a to je podle mělnické radnice nepřípustné. „Toto pietní místo tím pozbývá svého původního charakteru,“ uvedl vedoucí mělnického odboru životního prostředí a zemědělství Ctirad Mikeš.

Prakticky se několik desítek lidí rozhodlo, že v místech, kde z krematoria rozptýlili popel jejich blízkých, umístí vzpomínkové kamenné pomníčky, kříže a svíčky. Na místa se pak často vracejí a například včera, na památku zesnulých tam zapalovali svíčky.

Loučka rozptylu ovšem není určená k umisťování podobných vzpomínkových předmětů a sama o sobě má sloužit k tomu, aby tam lidé mohli chodit vzpomínat na své zesnulé blízké. „Postavení pomníčků je zneužitím tohoto místa vůči ostatním, kteří využívají například urnový háj, hřbitov či jiná místa,“ poznamenal Mikeš. Někteří lidé například stavějí pomníčky s urnami na své zahrady.

Město nyní dalo lidem ultimátum, aby pomníčky z rozptylové loučky odstranili do 15. listopadu letošního roku. Po tomto datu je město na své náklady odstraní, a obyvatelé o ně tak přijdou. „Jedná se sice o měnší procento občanů, kteří svou činností loučku přetvářejí, ale město tento způsob tolerovat nemůže,“ řekl Mikeš s tím, že hodnotné věci si lidé i po 15. listopadu budou moci vyzvednout na hřbitově v Pražské ulici v Mělníku.