Podle starosty Lužce Patrika Rolla totiž obec získala dotaci na výsadbu bezmála čtyř stovek stromů, které by měly být zasazeny podél polní cesty spojující Lužec s asi dva kilometry vzdálenými Jenišovicemi.

„Jsem velice rád, že jsme dotaci získali. Mnoho stromů v našem katastru se dlouhodobě neudržovalo, takže přerostly, přestárly a bylo nutné je pokácet," připomněl starosta. „Například přímo v obci jsme nedávno museli vykácet lipovou alej. Ve stromech totiž byly umístěné včelí plástve, takže kmeny byly duté," povzdychl si.

Patrik Rollo  by však rád za každý padlý strom vysadil přinejmenším jeden nový. Nebo ještě lépe dva. Toto přání se mu díky získané dotaci nyní může splnit. „Chceme vysadit zhruba 374 stromů, budou tam ovocné stromky, jako jsou třeba třešně, ale také javory či lípy," prozradil starosta s tím, že se sázením by se mělo začít v březnu, až skončí doba vegetačního klidu.

Výsledná alej Lužeckým zpříjemní cestu do Jenišovic, která vede mezi poli. „Na jedné straně máme průmysl, na druhé ovocné sady v Daminěvsi, pískovnu a na ni navazující biokoridor. A navíc se tu v okolí pohybuje také spousta zvěře, které máme požehnaně. Teď se všechno propojí a bude to paráda," pochvaloval si Patrik Rollo, kterého těší i příslib Lesů ČR, že v prostoru osady Křemen, kde bylo vykáceno několik vzrostlých stromů, dojde k náhradní výsadbě. „Měli by ji provést do dvou let. Všechno to tu omládne a dostane to nový ráz. Obec díky tomu prokoukne," dodal.

Ke zlepšení kvality života v obci má přispět také vybudování sběrného dvora. Od toho si starosta Patrik Rollo slibuje, že se lidé naučí lépe třídit odpad a množství toho komunálního, jehož svoz je finančně nejnáročnější, se výrazně sníží.

„Doufám, že se nám podaří naučit občany lépe třídit. Neustále se nám tady totiž objevují černé skládky, které je třeba uklízet, což je velký zásah do obecních financí," připomněl starosta s tím, že likvidace jedné takové skládky stojí zhruba čtvrt milionu korun. Zároveň ovšem dodal, že je přesvědčený o tom, že řadu nežádoucích skládek zakládají lidé z jiných kastastrů, než je ten lužecký…

„V obci máme kamerový systém, který nám ovšem v tomto případě moc nepomůže. Mým snem je bojovat proti černým skládám pomocí fotopastí," přiznal Patrik Rollo.

Sběrný dvůr, který by měl v Lužci začít fungovat během dubna, bude umístěný v technických službách. A bude mobilní.
„Po změně územního plánu a zrekultivování prostoru školní zahrady bychom ho chtěli přesunout právě tam, mimo zastavěnou oblast obce," řekl starosta. „Je to hned za laterálním kanálem, tedy nijak daleko," uklidnil občany Lužce.