Lužec nad Vltavou je mezi vesnicemi na Mělnicku raritou. Má totiž své stálé kino. Právě to se ale stalo v posledních letech sporným tématem, probíraným místními zastupiteli skoro na každém zasedání. Návštěvníků je málo a náklady jsou příliš vysoké. Přesto říká starosta vesnice Štěpán Rampsa: „Rušit kino nechceme.“

Zatím byl pouze omezen počet představení. „V poslední době promítalo kino atraktivní snímky, například Bathory nebo Mamma Mia!, a návštěvnost stoupla,“ poznamenal starosta. Plný sál bývá i při promítáních pro školky a školy z vesnice da okolí.

Nákladný je přitom provoz celého kulturního domu Vltavan, ve kterém kino sídlí. Z nemovitosti, postavené před třiceti lety v akci Z, totiž uniká cenné teplo. Roční částka, kterou musí radnice kulturní dům dotovat, se podle starosty blíží k milionu korun. Přesto kulturnímu domu zánik nehrozí. Volá ale po rekonstrukci. Lužec nad Vltavou na ni má dokonce už připravený projekt. Schází mu ale asi třináct milionů korun, které by podle loňských odhadů potřeboval. „Budeme se ucházet o dotace na tři záměry,“ vysvětlil starosta.

Vedle nezbytného zateplení počítá projekt s rekonstrukcí nevyužívaných velkých balkonů, na jejichž místě by měla být ubytovna s asi dvaceti lůžky, a s rehabilitačním centrem.

V lužeckém kulturním domě je vedle sálu kina a dalších prostor i tělocvična, v níž sportují místní školáci, fotbalisté i další zájemci. Odehrávají se tam i různá společenská setkání a zimní bály. „Také na ně ale chodí málo lidí, alespoň ve srovnání s minulostí, kdy jsme měli dvanáct plesů za sezonu a pokaždé byl plný sál,“ poznamenal Štěpán Rampas.