Zákeřná klíštata nakazila v letošním roce na Mělnicku lymeskou boreliózou už čtyřiadvacet lidí. Pocházela přitom z různých míst, například z lesů na Kokořínsku, Kralup nad Vltavou nebo jižních Čech.

„Podle statistiky je to stejné jako v loňském roce,“ řekla lékařka mělnické hygienické stanice Simona Tichá. Nenaplnily se tak naštěstí předpovědi, že letošní sezona, zahájená klíšťaty po mírné zimě dříve, bude drsnější.

Počet lidí, která zatím klíšťata nakazila lymeskou boreliózou, však může ještě stoupat. „Dochází i k případům, kdy je nemoc odhalena až po roce, kdy už je v pozdním stádiu,“ poznamenala lékařka.

Klíšťata přenášející nákazu pocházela z různých míst, například z Kokořínska, Kralup nad Vltavou, Neratovic nebo jižních Čech. V posledních deštivých dnech z klíšťat strach mít nemusíme. Až se ale počasí zlepší, začnou zase útočit. Aktivní přitom mohou být až do pozdního podzimu.

Lymeská borelióza, na níž zatím neexistuje vakcína, je nebezpečná. V časném stadiu bývá jejím příznakem pomalu se šířící červená skvrna v místě, kde bylo před pár dny nebo týdny přisáté klíště. Mívá lem s bledým středem. Mezi další příznaky patří teplota, třes, bolavé svaly a únava. V následujících dvou stádiích nepříjemné příznaky sílí a po měsících až letech mohou dospět i k vážným zánětům mozku nebo míchy.