Máchovu ulici na mělnických Blatech, která je samá díra, v letošním roce rekonstrukce nečeká. Zastupitelé na ni 780 tisíc korun na úterním zasedání v Mlazicích neschválili.

Máchova ulice tak zůstane polní cestou, kterou zejména v deštivých dnech připomíná. Od každého auta, které ulicí projede, pak cáká špinavá voda až na fasády a okna domů. Podle závěrů zaměstnanců stavební firmy, kteří stav povrchu vozovky na jaře hodnotili, by přitom další záplatování bylo zbytečné. Potvrzují to i zkušenosti místních lidí. „V minulých letech ze zavezených děr deště zase všechno vymlely,“ řekl před časem ro Mělnický deník Jaroslav Havel, který v Máchově ulici bydlí už čtyřicet let.

Vyplavená hlína přitom postupně zvedala povrch vozovky až na úroveň obrubníků. Valící se dešťová voda má tak volnou cestu až na pozemky u domů. Řešením by mohlo být alespoň odebrání vrchní vrstvy povrchu po celé délce vozovky. "Už jsem jednal s majitelem jedné firmy, která v ulici udělá zkušební vrty na zjištění podloží. Pokud by to šlo, firma by vrchní část strhla o nějakých patnáct centimetrů a povrch by se upravil například štěrkem,“ uvedl mělnický místostarosta Jaromír Kovářík. V případě, že by nebylo možné odstranit vrstvu do takové hloubky, nechalo by město povrch jen srovnat bez zavážení dalším materiálem.

Přestože je Máchova ulice v zoufalém stavu, se zastupiteli to nepohnulo. Podobné povrchy jsou totiž i v řadě dalších ulic v různých čtvrtích na kraji města. Kdyby zastupitelé po nátlaku majitelů domů v Máchově ulici povrch opravili, mohl by vzniknout pro město nebezpečný precedens.

Zastupitelé chtějí vědět o nejhorších ulicích ve městě
Problém Máchovy ulice rozpoutal mezi zastupiteli diskuzi o častých narážkách lidí na stav ulic před jejich domy. Ani poslední zasedání nebylo výjimkou a kritické poznámky k příjezdové cestě měli obyvatelé Perunova. Ti jezdí ke svým domovům po komunikaci, která rovněž připomíná polní cestu plnou děr a hlavně písčitého prachu.

„Měli bychom si nechat vypracovat dokument, ve kterém by bylo shrnuto třeba deset nejhorších ulic v Mělníku seřazených podle jejich stavu a budoucích úprav,“ navrhl zastupitel Milan Němec. S jeho nápadem všichni souhlasili a do příštího zasedání před sebou budou mít na seznamu ulice, ve kterých je stav vozovek havarijní a naprosto nevyhovující chodcům i projíždějícím vozům.

Zatím není přesně jasné, kdo a podle čeho bude vybírat kritéria stavu ulic, ale pravděpodobně do nich bude zahrnut technický stav, využívanost a především další plánované práce v ulicích. Město nechce investovat velké peníze do povrchů, které by v budoucnu musely být poničeny, například kvůli výstavbě kanalizace.