Podle Martina Kašpárka z firmy Sport Václav Laurýn v Mladé Boleslavi se nejčastěji půjčuje lyžařská výbava pro děti, většinou celé sety. Cena je přitom u setů pro děti i dospělé shodná, sto padesát korun na den. Stejnou částku zaplatí i zájemci o půjčení snowboardů, kterých je ale v porovnání s lyžaři málo.

„Už máme i rezervace na březnové jarní prázdniny,“ připomněl Kašpárek, podle kterého v minulosti uspěli i zákazníci, kteří přišli až týden před prázdninami. Zda se to i tentokrát může opakovat, ale záleží především na sněhové nadílce.

Zásadní vliv množství sněhu na chod půjčoven potvrdil i Jaroslav Bouška, majitel mladoboleslavské firmy SKI GEN, kde se rovněž půjčují nejvíce lyžařské sety.

„Nabízíme i snowboardy, ale o ty je zájem hlavně ve chvíli, kdy v televizi dávají Snowboarďáky,“ poznamenal s úsměvem a připomněl, že firma už přijímá rezervace na jarní prázdniny. Zájemci v jeho půjčovně za dětský lyžařský set zaplatí 184 korun za den, dospělí 248 korun.

Pronájem snowboardu stojí na den 192 korun pro dítě a 256 korun pro dospělého. „Čím je doba pronájmu delší, klesá i průměrná denní cena,“ dodal Bouška.Trend půjčování kompletních setů, především dětských, potvrdil i Karel Hluchý z firmy KH Sport z Mnichova Hradiště. „Poměr je asi sedmdesát ku třiceti procentům ve prospěch dětí,“ řekl.

Za půjčení lyžařské výbavy pro dítě do 130 centimetrů zaplatí lidé 150 korun na den, pros dospělé o padesátikorunu více. Shodnou částku si musí připravit i zájemci o snowboard. „Dlouhodobější pronájem je samozřejmě výhodnější,“ připomněl majitel firmy.

Zvýšený zájem zákazníků potvrdila i Michaela Bambasová z mělnické provozovny Skisport. „Každý den si k nám přijde vybavení půjčit kolem deseti lidí. Předpokládáme, že těsně před únorovými jarními prázdninami jich bude více, určitě s prázdnou neodejdou,“ uvedla Bambasová.

Také v Mělníku mají lyžaři zájem nejčastěji o celé sety. V nabídce jsou přitom i běžky, snowboardy, helmy nebo závodní a speciální lyže, jejichž půjčení stojí na den pětistovku. U setu s botami a holemi se cena za pět dnů zvýší o dalších devět set korun.

Samotné lyže pro dospělé stojí na den 280 korun, snowboard o stovku více. Boty jsou za 250 a hůlky za dalších padesát korun. Výhodnější je set celého vybavení i helmou za 450 korun na den.

U dětí do 120 centimetrů výšky je denní cena za lyže 150 a za snowboard 200 korun. Set pak stojí 290 korun. U dětí s výškou 130 až 140 centimetrů jsou lyže za 220 korun a snowboard za 300 korun.

Letošní jarní prázdniny pro školáky a studenty jsou na Mladoboleslavsku od 5. do 11. března a na Mělnicku od 19. do 25. února.