Zapojili se totiž do projektu nazvaného Zdraví v našich rukou. Podle ředitelky mšenské školy Jiřiny Trunkové se děti přihlašovaly do tématických skupin už na konci minulého školního roku. „Žáci si mohli vybrat z několika témat, například Zdravá strava pro děti, Vaříme zdravě, Strava v dějinách nebo Základní živiny a voda v potravinách,“ řekla Trunková.

Během celého týdne, kdy bylo zdraví na prvním místě, děti řešily témata, která si zvolily. „Měli jsme besedy o škodlivosti kouření, o zdravé výživě školáků a navštívili jsme zubní ordinaci, kde žáci zjistili, jak si mají správně čistit zuby,“ uvedla ředitelka základní školy.

Vyvrcholením týdne zaměřeného na zdravý životní styl bylo kulinářské umění žáků, kteří se snažili v sále školy připravit rychlá, levná a zdravá jídla. Soutěže o nejlepší zdravou mňamku se zúčastnily týmy dětí ze mšenské, nebuželské a řepínské školy a tři malé kuchařky ze mšenské školky.

Radnice mělo v soutěži také zastoupení, město reprezentoval sám starosta Martin Mach v bílé zástěře. „Žil jsme v přesvědčení, že se bude vařit. Teprve před pár dny jsem se dozvěděl, že jde o stravu studenou. Přesto jsem však zůstal u svého oblíbeného letního jídla, narychlo orestované papriky plněné balkánským sýrem,“ přiblížil svůj pokrm Mach. Za plněné papriky, které u poroty jednoznačně vedly, si starosta v roli kuchtíka vysloužil uznání i plyšového medvídka.

Nejchutnější jídlo v dětské kategorii připravily žákyně Základní školy Nebužely, za nimi skončila děvčata ze Mšena. Třetí místo za zdravé dobroty dostaly kuchařky ze školky a hned za nimi žákyně řepínské školy.

Na projektu Zdraví v našich rukou se školou spolupracovalo občanské sdružení Zahrada.

„Vzhledem k tomu, že má Základní škola Mšeno ve svém vzdělávacím programu i zdravý životní styl, přišla jsem s návrhem zpracovat projekt do Humanitárního fondu Středočeského kraje,“ prohlásila předsedkyně sdružení Hana Vlčková.

Zdraví v našich rukách na kraji uspělo a škola získala peníze na pořádání projektu. „Přispěli jsme pouze deseti procenty,“ doplnila ředitelka.