Vázací drát, zahradnické nůžky, pedig na výrobu konstrukcí, květy, barevné stuhy a pro jistotu i náplast na oděrky. To všechno jsou věci, bez kterých by aranžérka Helena Zückerová z Odoleny Vody nemohla pracovat.

„Materiál na aranže nasbírám v přírodě nebo si ho objednám přes internet z velkoskladu. Stačí si vybrat, co se mi líbí, a pak už jen nakombinuju barvy, aby se k sobě hodily,“ prozradila recept na výrobu květinových vazeb aranžérka, která původně vystudovala střední ekonomickou školu.

Vázání věnců, kytic a vypichování misek považuje Helena Zückerová především za svůj koníček. A dostala se k němu náhodou.

„Když jsem nastoupila do práce, zbývalo mi hodně volného času. A protože už odmalička vyrábím šperky z drátků a občas jsem kamarádce uvázala nějakou kytku, napadlo mě jít na kurz, kde jsem se naučila základy vazačství,“ vysvětluje maminka desetiměsíčního Matyáše.

Volného času dnes už Heleně Zückerové moc nezbývá. Kromě nákupu zboží, vázání kytic, drátkování, malování obrazů, péče o domácnost a o syna ještě svépomocí připravuje vlastní internetové stránky.

„Můžu si k tomu sednout až od půl osmé večer, kdy Matyáš spí. Když k tomu připočtete, že v půl druhé v noci a v sedm ráno vstávám na kojení, moc času pro sebe vám nezbyde. Naštěstí mi se vším pomáhá přítel Roman a babičky,“ vypráví dvaatřicetiletá pražská rodačka, která žije už několik let v Odoleně Vodě.

Ze všech slavnostních vazeb má Helena Zückerová nejraději vázání svatebních kytic.

„Udělala jsem svatební kytici i své kamarádce. To mě moc bavilo, protože u svatebek se můžu krásně vyřádit a dát dohromady třeba i dvacet růží nebo vyrobit kytici ve tvaru žezla. Moderní jsou také prodloužené kytice, kdy jsou na stoncích přidělané girlandy s kytičkami nebo zelení. Vypadá to nádherně. Jen je škoda, že jsou nevěsty většinou hodně konzervativní,“ říká aranžérka, která své řemeslo provozuje už tři roky.

Nejtěžším úkolem bylo pro Helenu Zückerovou aranžmá do vysokých váz. „Když měří váza jeden a půl metru, aranžmá musí být nejméně jeden a půlkrát vyšší. Navíc jsem měla strach, aby se vázy při cestě do Prahy nepřevážily,“ vzpomíná na náročnou zakázku bývalá asistentka produkční, která má ráda výzvy a netradiční materiály.

„Baví mě vytvářet něco originálního, proto používám třeba islandský mech, šišky, sazečku, pryšec, svídu nebo pedig na výrobu složitějších konstrukcí,“ vypráví Helena Zückerová.

Helena Zückerová
Aranžérství se Helena Zückerová věnuje už tři roky. Původně vystudovala ekonomickou školu a pracovala jako asistentka produkční. K vázání květin ji přivedla svatba kamarádky a láska k ručním pracím. Vedle vytváření vazeb maluje obrazy a vyrábí z lanek a drátků šperky. Žije v Odoleně Vodě se svým přítelem a desetiměsíčním synem Matyáškem.