Od doby, kdy tuny Marxových nebo Leninových spisů končily v popelnicích nebo ve sběrnách, uteklo už pětadvacet let. A lidé je už zase chtějí číst. Naštěstí jen pár čtenářů.

Podle Ivana Nekudy, který je spolu s Markétou Přerovskou majitelem mělnického antikvariátu Želví doupě v Ostruhové ulici, po dílech klasiků marxismu – leninismu pasou například studenti filozofie a další čtenáři. „Netuším, z jakých příčin se k tomu vracejí, zda chtějí poznat nepřítele, nebo těm idejím věří," poznamenal.

Každý ze svazků Kapitálu se dá v dnešní době koupit v antikvariátu asi za stokorunu. „V zásobě jich máme dost, přestože je v někdejších závodních, školních a dalších knihovnách, kde tehdy musel být Kapitál i všech šestadvacet svazků Leninových spisů, před pětadvaceti lety strhávali z polic a zbavovali se jich," řekl Ivan Nekuda.

Sem tam se objeví zákazník, který se ptá po Kapitálu, kritizujícím politickou ekonomii, další stojí například o Fučíkovu Reportáž psanou na oprátce nebo Zápotockého Vstanou noví bojovníci.

Ani dětské knížky, kterými soudruzi nalévali do dětí své myšlenky, nejsou úplně zapomenuty. Třeba Gajdarův Timur a jeho parta se prý v antikvariátu najde často.

„Jsou to knížky, které mívaly velké náklady a vycházely opakovaně, někdy i pětkrát za sebou," vysvětluje Ivan Nekuda, podle kterého bývá zájem například o vydání Timura a jeho party ilustrované Kamilem Lhotákem, „tam už pravděpodobně nejde o příběh, ale o ilustrace." Příběh je o válečných dnech party dětí vedených Timurem, která pomáhá rodinám vojáků nebo padlých, proti nim stojí Kvakin a jeho kamarádi, bavící se jen lumpárnami.

Své fanoušky má i dětský román Čuk a Gek od stejného autora, příběhy dvou malých bratrů na dobrodružné cestě tajgou.

„Najdou se babičky nebo dědečkové, kteří knihu jako malí měli rádi a teď ji ze sentimentu koupí vnoučkovi," říká majitel antikvariátu.
Timur a jeho parta podle něho patří mezi dětské příběhy, do nichž tehdejší ideologie pronikla zcela děsivým způsobem. „Vycházely ale i knížky pro děti od sovětských autorů, kteří se věnovali přírodě a politika šla stranou, například Lesní noviny od Biankiho," připomněl Ivan Nekuda.

Ideologickou manipulací jsou také dva ze tří dílů Nosovových příběhů o Neználkovi. První díl, Neználkovy příhody, byl ještě výhradně dětskou knížkou, druhý Neználek ve Slunečním městě, už nabíral jasný směr, a poslední, Neználek na Měsíci, byl komunistickou agitkou. „Co se týče literární úrovně, je to katastrofa, přesto se Neználků lidé nezbavují, nechávají si je doma," řekl Ivan Nekuda a připomněl, že ideologicky uhnuté dětské knížky nepsali jen sovětští spisovatelé.

„Třeba O statečném Cibulkovi od italského autora Rodariho je v podstatě ideologickou agitkou, ale nejexcelentnější je Jasmínek v zemi lhářů, tam ta levicovost až komunismus prosakuje z každé stránky," doplnil.