Potvrdila to starostka města Lenka Mrzílková s tím, že v současné době je vyhlášena veřejná zakázka na stavební práce, jejíž výsledek by měl být znám na konci měsíce.

„Pokud nenastanou nějaké komplikace, což se bohužel stát může, měli bychom na konci dubna znát zhotovitele stavby," uvedla starostka a dodala, že následně dojde k podpisu smlouvy o poskytnutí dotace.

O dotaci málem přišli

Ještě loni na podzim přitom Neratovicím hrozilo, že žádné peníze na rekonstrukci nedostanou. Původní projekt, podle kterého měla ulice po opravě zůstat ve stejné podobě jako dosud, totiž neposvětil mělnický dopravní inspektorát, a začátek stavby se tak odložil.

Záporné stanovisko od dopravních policistů dostalo město kvůli stromům, které rostou po obou stranách silnice. „V původní dokumentaci nebyly dodrženy zákonem požadované odstupy, například stromy musejí být od krajnice vzdáleny nejméně půl metru. V Masarykově ulici ale vyrůstají přímo z krajnice," vysvětlila starostka.

Změna projektu byla nutná

Městu tedy nezbylo, než celý projekt předělat a zároveň počkat na posudek, na jehož základě podalo žádost o vykácení stromořadí. Konečné slovo měl neratovický odbor životního prostředí, který kácení posvětil.

Jakmile bude podepsána smlouva o dotaci, vjedou do ulice bagry a začnou se stavbou. Ta by přitom měla být hotová nejpozději na konci října. „Je to reálný termín," poznamenala Lenka Mrzílková s tím, že město za vykácené stromy zajistí náhradní výsadbu. „Na tu chceme také žádat o dotaci, abychom ji mohli realizovat ještě letos. Nové stromy chceme vysázet podél chodníku ke hřbitovu, kde díky tomu vznikne alej, a pak jednotlivě na několika dalších místech ve městě," vysvětlila.

V ulici zůstane chráněný topol

Masarykova ulice přitom bez zeleně nezůstane, po pravé straně ve směru k nádraží budou vysázeny nové stromy. A zůstane tam i chráněný topol, u kterého vznikne jeden ze dvou zvýšených přechodů pro chodce. Ulicí navíc povedou i cyklopruhy, v každém směru jeden.