Konečně se podívají i nahoru. Vozíčkáři a další lidé s omezeními, kteří v minulosti nemohli bez náročné pomoci druhých navštívit prostory v prvním patře kulturního domu, tam budou mít konečně lehký přístup. Do léta tohoto roku bude u vstupu instalován výtah. Nyní už je v místě připravena šachta.

„Projekt je dlouhodobě připravován, ale nebyly na něj peníze. Aktuálně je vysoutěžen zhotovitel a k realizaci by mělo dojít ještě před letními prázdninami," řekl místostarosta Petr Kowanda o záměru za dva miliony korun.

Nepůjde přitom o poslední investici do Masarykova kulturního domu v letošním roce. Vzápětí má začít rekonstrukce dlažby před hlavním vchodem. Náklady se blíží k šesti milionům korun. Město představilo návrh, jak by mělo prostranství vypadat.

Investici schválilo zastupitelstvo na svém posledním zasedání na začátku tohoto týdne. Starosta města Tomáš Martinec připomněl, že akce byla delší dobu projednávána s památkáři, protože objekt leží v památkové zóně. „Návrh je dost vázán na podmínky památkové péče, kdy je zásadním parametrem zachování stávajících prvků a jejich obnova či revitalizace v původním duchu," dodal.

Vše je nyní ve schvalovacím procesu. „Pokud vše půjde pode plánu, začneme v letních měsících, ale samozřejmě tak, aby se práce nedotkly připravených kulturních akcí," řekl Martinec s tím, že konkrétnější termíny budou, až se vybere zhotovitel.

V plánu je celé nové podloží, žulové desky a mobiliář. „Nejdražší budou právě konstrukční vrstvy - podloží. Přibydou nové technologie podle přání vedení kulturního domu, například rozvody elektřiny pro případné promítání před budovou a další prvky," dodal starosta.

Zaměstnanci kulturního centra zatím žádná opatření nechystají, teprve čekají na podrobnější informace. „Prozatím žádné změny neplánujeme, ale uvidíme, kdy rekonstrukce začne, a pokud by to bylo o prázdninách, určitě bychom program přizpůsobili," uvedla za Mělnické kulturní centrum Marie Krutišová, která má na starosti produkci.