Od začátku letošního roku mohou matky s dětmi, které se ocitly na ulici, žádat o azyl také v Kralupech nad Vltavou.

Tamní farní charita totiž zrekonstruovala jeden z domů v Sokolské ulici. A tím vznikly dva plně vybavené byty. Do každého z nich se může uchýlit matka v nouzi, která má u sebe až tři děti.

Podle ředitelky kralupské farní charity Barbory Kovářové je o nové byty velký zájem. „V současné době evidujeme asi deset zájemkyň,“ potvrdila Kovářová a dodala, že před přijetím do azylového domu musejí každou žadatelku prověřit.

I přes velký zájem matek s dětmi v nelehké životní situaci ale farní charita přístavbu nových bytů neplánuje. Nemá totiž k dispozici další prostory.

Důvodem je i nedostatek finančních prostředků.

„Matky s dětmi musejí podle nařízení Ministerstva práce a sociálních věcí platit za ubytování, ale tyhle peníze nepokryjí ani provoz azylového domu,“ vysvětlila Kovářová a dodala, že farní charitě pomáhají s financováním domu hlavně dotace.

Další obcí na Mělnicku, která se společně s Kralupy nad Vltavou a Mělníkem postará o matky s dětmi v nouzi, je Nová Ves. Podle starostky vesnice Jany Uhrové by nové sociální byty měly vzniknout rekonstrukcí prostor v budově bývalé základní školy.

„Předpokládaná kapacita je šestnáct nebo sedmnáct bytů,“ potvrdila starostka a dodala, že o azyl by se díky dostatku místa mohly ucházet nejen matky z Nové Vsi, ale i ze širokého okolí.

Obec ale bude muset požádat o dotaci na stavbu, ze svého rozpočtu všechny náklady na projekt zaplatit nedokáže.