Lidé tvrdí, že se do zahraničí nebojí jezdit, přesto pečlivě zvažují výběr dovolené. „Sice nemám strach z teroristickým útoků na dovolené, přece jen se nám něco podobného může stát i tady doma. Na druhou stranu jsme několik let po sobě byli v Egyptě na dovolené a letos ho vyměníme za Itálii,“ řekla Eva Holubcová z Kostelce nad Labem, která se svou rodinou jezdí na dovolenou do zahraničí pravidelně každý rok.

Největší zájem je v současné době podle majitele mělnické cestovky o mořské destinace jako například Bulharsko, Itálie nebo Řecko. „Na pěší horskou turistiku lákají mělnické turisty převážně horské masívy v Rakousku a na Slovensku,“ uvedl Petr Riegr.

Zároveň Češi, kteří nejraději tráví dovolenou v naší zemi, se velmi často uchylují na Kokořínsko. „Oblast Kokořínska patří mezi jednu z deseti nejvyhledávanějších lokalit v České republice,“ vysvětlil majitel mělnické cestovky. Mělnický okres je turisticky vyhledávaným místem pro pěší, cyklisty i motorkáře.

Klienti, kteří mají oblíbenou zahraniční i tuzemskou dovolenou si mají v České republice možnost vybrat z přibližně 850 pojištěných cestovních kanceláří. Co se týká ověření kvality daného resortu, nejvíce zohledňují recenze hostů na webových portálech a samotnou zkušenost klienta. „Do Egypta jsme jezdili do námi ověřených hotelů, ale teď když vybírám dovolenou v Itálii, se zaměřuji především na recenze obyčejných lidí na internetu,“ potvrdila Eva Holubcová, maminka tří dětí.

Podle Českého statistického úřadu v roce 2017 Češi absolvovali 4,9 milionu cest do zahraničí. Celkem vycestovalo na 850 000 lidí více jak týdenní pobyt. Oblíbeným dopravním prostředkem pro cesty do zahraničí je stále auto, poté autobus a letadlo. S cestovní kanceláří vyrazilo na dovolenou 46 procent lidí. Druhá část individuálně podle finanční situace a nabídky cestovních kanceláří. Hojně Češi využívají takzvaný last minute, tedy dovolenou na poslední chvíli. V loňském roce bylo nejoblíbenější lokalitou k dovolené Chorvatsko, podle statistik, pak stříbrná příčka patřila Itálii a bronzová Slovensku.


4 top destinace letošního léta pro Mělničany 1. Egypt
2. Řecko - řecké ostrovy
3. Bulharsko
4. Španělsko

Tuzemská dovolená:
1. Krkonoše
2. Praha a nejbližší okolí Středních Čech
3. Šumava
4. Jizerské hory

Marta Doležalová