Teprve necelé tři roky funguje v Mělníku chráněná dílna, která zaměstnává dvanáct lidí s dlouhodobým duševním onemocněním. Sídlí v budově mělnického centra seniorů, kde mají vyhrazené poměrně miniaturní prostory. „Prozatím musíme vydržet, ale do budoucna plánujeme větší a lépe vyhovující dílny. Všechno samozřejmě závisí na penězích,“ řekla Drahomíra Slavíková, vedoucí dílny.

Zdejší zaměstnanci mají zkrácenou pracovní dobu, takže se po odpracovaných čtyřech hodinách všichni vracejí zpět do svých domovů. Vedoucí dílny je se svými svěřenci spokojená: „Jsou moc šikovní a je na ně spolehnutí. Často sami přicházejí s vlastními nápady.“

Mělnická chráněná dílna vznikla pod hlavičkou nestátní neziskové organizace Fokus Praha, která se aktivně podílí na tvorbě regionálního systému péče o lidi s duševní nemocí. Na začátku tohoto roku organizace vydala prohlášení, ve kterém neskrývá své rozhořčení z krácení původních dotací pocházejících z ministerstva, a upozorňovala na to, že jsou jejich sociální služby vážně ohroženy.

„Naše chráněná dílna žádnou změnu ve financování nezaznamenala. Pravda ale je, v jiných regionech museli kvůli menším příspěvkům své zaměstnance propouštět,“ potvrdila nepříjemnou situaci Drahomíra Slavíková.

Zaměstnanci chráněných dílen dostávají plat z úřadu práce. Veškeré peníze, které tato dílna získá z prodeje svých výrobků, putují do centrální organizace. Odtud je potom podle potřeby přerozdělují do všech zařízení komunitních služeb.

Největším problémem je najít takové zaměstnavatele, kteří by nám dávali pravidelné zakázky. „Prozatím jediná firma, která s námi úzce spolupracuje, a která nám zadává nenáročnou práci, je firma Patron Bohemia. Dostali jsme od nich speciální stroj, kterým stříháme popruhy ke kočárkům a autosedačkám. Přestože se i nadále snažíme navázat spolupráci s dalšími firmami, jsme stále odmítáni,“ dodala Slavíková.