„Jsem skalní Mělničák, proto jsem chtěla, aby charitativní kalendář pomáhal přímo u nás," vrací se Petra Nejedlá na začátek letošního roku, kdy se začala zabývat myšlenkou pomoci svým nadáním dobré věci, „věnovat peníze útulku, kde mají psy i kočky, napadlo mou kamarádku Petru Zelenou. A pak se spolu se svými kočkami, která má tak ráda, že by za ně snad i dýchala, staly také modelkami."

Fotografka přitom mělnický útulek dobře zná, už si odtud vzala dva psy, hlídací německé ovčáky Elsu a Aminu. Doma měla ještě labradora Barnabáše, ten ale před časem zahynul pod koly auta. „Teď je doma jen morčátko, ale až bude větší má dvouletá dcera Viktorka, počítáme zase s pejskem, asi anglickým buldokem," říká Petra Nejedlá.

Všechny modelky na snímcích v kalendáři jsou její kamarádky. A všechny mají hezký vztah ke zvířatům. Většinou se také fotily se svými mazlíčky. Zvířátka z útulku většinou nemají dobré zkušenosti s lidmi a focení by pro ně bylo dalším stresem.

Focení snímků do kalendáře, které probíhalo od začátku roku až do podzimu, potvrdilo, že práce s dětmi a zvířátky nebývá snadné. „Na děti jsem z ateliéru zvyklá, u zvířátek to bylo podobné. Museli jsme hlídat, aby se spolu nesetkávala, přesto se to stalo. Když dorazila kočka dříve, než měla, právě se fotil pes. A za chvíli už tam lítaly všechny věci," vzpomíná fotografka.

Na dlouhé lokte to bylo s focením tří koček sfinx na prosincový snímek: „Těmhle kočkám se říká nahaté, proto jsem chtěla, aby na tom byla stejně i jejich panička. Byla to sranda udržet čtyři pohledy, když se povedlo, že mě sledovaly všechny tři kočky, panička zrovna pohlédla jinam."
Nejlepším modelem byl prý pes Alan, který je spolu s paničkou Aničkou na červnové stránce kalendáře. Stačilo mu prý říct: „Alánku, usměj se." A už měl tlamu od ucha k uchu.

„Zvířata jsou nevyzpytatelná, a tak při focení vznikla spousta vtipných snímků. Ty představíme na facebookových stránkách projektu, stejně jako videoklip, kde jsou záběry z útulku i focení kalendáře a který ještě doplníme sestřihem ze křtu," vysvětluje Petra Nejedlá.

Kalendáře, které stojí 199 korun, jsou k dostání v mělnických knihkupectvích, trafikách a chovatelských potřebách, v útulku i na internetu. „Už máme od zákazníků předem objednaných tři sta kusů, celkově je tisíc kalendářů, každý za 199 korun," raduje se Petra Nejedlá. Mělnický útulek dostane celý výtěžek z prodeje kalendářů i dražby fotek.

Fotografka za všechny peníze z charitativního projektu nakoupí přímo věci, které zvířata potřebují, například zateplené kotce: „Zima se blíží a polovina zvířat zatím zateplené kotce nemá, koupíme také deky nebo pelíšky pro kočky, kterých je v útulku hodně."

„Nechci dávat z ruky peníze, protože je mělnický útulek právě v dost nejisté situaci a není jasné, jak dlouho ještě bude na místě, kde sídlí, ani kdo ho bude provozovat. Ti tři lidé, kteří ho provozují dnes, mají můj respekt a úctu za to, s jakým nasazením se v podmínkách, které nejsou úplně nejlepší, o zvířata skvěle starají," zdůrazňuje Petra Nejedlá.

Vizitka
Sedmadvacetiletá Petra Nejedlá pochází z Mělníka a říká o sobě, že je skalní Mělničák. Od osmnácti let podniká, původně měla odtahovou službu, po fotografické škole si otevřela ateliér v Mělníku. A později i druhý. Má dvouletou dceru. Ve volném čase se věnuje právě malé Viktorce. A focení.