Strážníci mělnické městské policie budou mít zřejmě už v příštím roce nové posily. V terénu by jim měli asistovat tři psovodi, kteří budou mít k dispozici čtyři psy.

Potvrdil to mělnický starosta Ctirad Mikeš, který s myšlenkou zařazení psovodů do řad městské policie přišel. „Neustále se zvyšuje agresivita pachatelů. Čím horší je doba, tím horší je i majetková trestná činnost, a proto by měl být ve službě vždy alespoň jeden psovod se psem,” odůvodnil záměr starosta a dodal, že psi by měli být využiti především v nočních hodinách při obhlídkách sídlišť, parkovišť nebo provozoven. „Pes strážníkovi avizuje, že je něco v nepořádku, že se něco děje,” poznamenal Mikeš.

Německé ovčáky by měli mít strážníci doma, aby mezi nimi a psy vznikla silná osobní pouta.

„Psovod se na psa musí absolutně spolehnout, protože stojí mezi ním a pachatelem. Pes hájí člena své smečky, což je pro něj právě psovod,” vysvětlil starosta.

Strážníci už mají podle ředitele Ladislava Hošmánka zajištěného prvního psa, který má za sebou částečný výcvik. „ V případě, že bychom si psa brali od štěněte, do služby bychom ho mohli nasadit až po dlouhá době, po splnění všech potřebných zkoušek,” připomněl Hošmánek.

O psovody také nouze nebude, do služby k městské policii by měli nastoupit profesionálové, kteří pracovali u státní policie. Město tak ušetří za jejich případnou kvalifikaci.
Zázemí pro psovody během jejich služby by podle starosty Mikeše mohlo vzniknout v areálu bezpečnostní služby v ulici Na Průhoně, kde je dostatek kotců.