O umístění v oblasti finančního zdraví rozhodovalo, zda má nemocnice dostatek peněz na úhradu závazků, není předlužená, zda je vybavena dlouhodobým majetkem umožňujícím poskytování kvalitní zdravotní péče nebo zda adekvátně odměňuje svůj personál.

Mezi zařízeními, která nejsou veřejná, se Nemocnice Mělník umístila na prvním místě. „Je to velký úspěch, jsme moc rádi, že je hospodaření našich nemocnic na dobré úrovni a trvale vykazuje dobré parametry a že se pacientům u nás líbí. Ačkoliv se nám v těchto oblastech daří, v takto dynamické době nesmíme polevit a budeme se snažit se stejným úsilím o takto skvělé výsledky i v příštím roce. Naším cílem je a bude vždy hlavně spokojený a zdravý pacient a spokojený zaměstnanec, který o něj pečuje,“ uvedla Linda Šefčíková, manažerka marketingu a komunikace skupiny Vamed mediterra, která Nemocnici Mělník provozuje s tím, že i neratovická nemocnice, která patří do jejich vlastnictví získala v kategorii finančního zdraví bronzovou příčku.

Žebříček každoročně pořádá nezisková organizace HealthCare Institute. Výsledky letošního ročníku představili její představitelé na slavnostním předávání v pražských Vysočanech před pár dny.

Projekt Nemocnice roku vychází z celostátního sledování spokojenosti a bezpečnosti nemocných, ale také zaměstnanců. O vítězi rozhodují čtyři kritéria - finanční zdraví, spokojenost hospitalizovaných pacientů, spokojenost ambulantních pacientů a spokojenost zaměstnanců. Letos se do projektu zapojilo 155 nemocnic s akutními lůžky z celé České republiky.

Absolutní prvenství si letos připsala Nemocnice Písek. Na druhém místě skončila Ústřední vojenská nemocnice Praha, pomyslný bronz pak připadl Vojenské nemocnici Olomouc.

Čtvrtou a pátou příčku obsadily další jihočeské nemocnice - prachatická a strakonická.