Mělnická nemocnice je první ve středních Čechách, která začala vydávat elektronické recepty. Podle mluvčí nemocnice Lucie Zikmundové se na novinku připravovala dva měsíce, musela například pro všechny lékaře zřídit elektronické podpisy.

Elektronické recepty se na pohled od běžných receptů liší pouze tím, že na nich jsou čárové kódy. „Mnozí pacienti si možná změny ani nevšimnou. Když s nimi pak přijdou do lékárny, dostanou léky úplně stejně jako u původních receptů," poznamenala Lucie Zikmundová.

Ředitel Tomáš Jedlička vysvětlil důvody dobrovolného zapojení mělnické nemocnice do projektu takzvané elektronické preskripce rychlejším výdejem léků a vyšší bezpečností pro pacienty.

Právě bezpečnost je totiž hlavní předností elektronických receptů. „Recept nelze padělat, elektronický systém jasně sděluje, který lék mají lékárníci pacientovi vydat. A je plně automaticky vyplněná hlavička a jméno lékaře," připomněla mluvčí nemocnice.

Elektronické recepty budou pomáhat výhledově především pacientům, kteří chodí k lékařům pravidelně. Pro stejné léky. Nebudou už totiž muset lékaře pokaždé navštívit.

„Recept jim časem jednoduše přijde pomocí sms zprávy nebo e-mailem," nastínila budoucnost mluvčí Lucie Zikmundová.

Všechny elektronické recepty jsou v centrálním úložišti. „Pacienti z našich ambulancí mohou s receptem zajít přímo do nemocniční lékárny, kde jim garantujeme dostupnost léku, bezpečnost a spojení s lékařem," doplnil ředitel nemocnice Jedlička.

U některých pacientů by přitom mohlo právě slovo elektronický vyvolávat obavy. Jde však jen o zpracování dat, které se jich nijak záporně nedotkne. „Na vydaném elektronickém receptu je nejdůležitější čárový kód, který v lékárně načteme," vysvětlila vedoucí nemocniční lékárny Romana Beránková u monitoru počítače, „vidíme přesný název léčivého přípravku, sílu a velikost balení. Samozřejmě i dávkování pro pacienta. Počítač mi ještě potvrdí, zda byl výdej proveden správně, nebo došlo k nějaké chybě."

Lékárník tak bude moci u každého pacienta prověřit, zda nebere lék jiného názvu se stejnou účinnou látkou a nehrozí mu předávkování nebo neužívá-li přípravek, který by s novým lékem mohl vyvolat nepříznivou reakci.

Systém elektronické preskripce funguje od roku 2010, využívá ho však zatím málo lékařů. Mělnická nemocnice má náskok, od roku 2015 totiž mají být elektronické recepty povinné pro všechny.