Podle mluvčí nemocnice Lindy Šefčíkové se o současné pacienty pochopitelně adekvátně postarají. „Nelze tedy říci, zda a kam budeme někoho převážet,“ uvádí Šefčíková.

Mezi Mělničany se ovšem proslýchá, že uzavření těchto oddělení je trvalé. „I když moje zkušenosti s chirurgií a internou nebyly úplně nejlepší, tak jsem zvědavá, kam teď budeme jezdit? Vezmou nás vůbec třeba v nemocnici na Kladně?“ sdělila své obavy Jana Houfová.

Oddělení se podle nemocnice uzavírají z provozních důvodů, řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš, který má s ředitelem nemocnice, kterou provozuje soukromá firma, brzy jednat. 

Oddělení, která se uzavírají:
- Interní oddělení
- Interní JIP
- Chirurgická oddělení
- Chirurgická JIP
- Ortopedické oddělení
- Operační sály Chirurgický a Ortopedický
- JPL – jednodenní chirurgie

Podle Mělnické zdravotní, a.s., která nemocnici provozuje, souvisí uzavření oddělení s kolektivním vyjednáváním, lékaři nyní odmítají sloužit přesčasy.

Podle oficiálního vyjádření nemocnice už několik měsíců probíhají vyjednávání mezi Lékařským odborovým klubem a vedením Nemocnice Mělník o kolektivní smlouvě pro letošní rok. V rámci těchto debat podala Mělnická zdravotní návrh na takovou valorizaci mezd všech zaměstnanců, která dál udrží mzdy na konkurenceschopné úrovni, a která nadále převyšuje mzdy ve státním zdravotnickém sektoru. Lékaři odborového klubu ovšem s návrhem nesouhlasí a nyní odmítli sloužit ústavní pohotovostní služby. „Vedení nemocnice se nyní snaží zorganizovat vše tak, aby bylo schopno obnovit provoz na daných odděleních co nejdříve a s co nejmenším dopadem na poskytování péče pacientům,“ potvrdila mluvčí.

Nemocnice je otevřena dalším jednáním s lékařským odborovým klubem za předpokladu, že výsledek jednání bude spravedlivý vůči všem zaměstnancům Nemocnice Mělník a reálný ve smyslu dalšího fungování nemocnice a jejich možností.

Největší starosti teď nastanou zřejmě středočeské záchranné službě. Podle ředitele Martina Houdka vozili do Mělníka asi 350 pacientů měsíčně, což je průměrně jedenáct lidí denně. „Pomoc nám přislíbila nemocnice v Kladně, ve Slaném i v Mladé Boleslavi,“ vysvětlil Houdek s tím, že pomoc by nabídla i pražská Bulovka, ale že tam už v tuto chvíli mají přeplněno.

Kvůli delším přejezdům tak musí záchranka ihned posílit tým minimálně o jednu další posádku. „Naštěstí většina našich záchranářů je vstřícná a půjdou do práce, i když měli jistě naplánované velikonoční svátky,“ říká Houdek.

Lékařský ředitel mělnické nemocnice podle Houdka zdůvodňuje uzavírání oddělení tím, že lékaři odmítají sloužit. „Uzavření oddělení se plánuje do půlky dubna, ale i poté pojede ta nemocnice na směny, tedy asi na 30 procent své kapacity,“ dodal Houdek.