Výstavbu kompostárny na zpracování biologicky odbouratelného odpadu plánuje mělnická radnice. Město přitom chce, aby její provoz co nejméně finančně zatížil městskou kasu, a plánuje proto kompost prodávat zemědělcům i maloodběratelům.

Kompostárna bude v budoucnu stát vedle současné čističky odpadních vod u Vehlovic. „Je to výhodné, protože čistička sama produkuje velké množství biologického kalu, který je v současné době obtížně využitelný,“ uvedl vedoucí mělnického odboru životního prostředí a zemědělství Ctirad Mikeš. Kompostárna nebude pravděpodobně sloužit jen městu Mělník, dá se předpokládat, že o její využití budou mít zájem i okolní obce.

Náklady na stavbu se pohybují kolem sedmi milionů korun, město však z rozpočtu zaplatí jen přibližně desetinu. Zbytek pokryjí finance z dotací. Podmínkou udělení dotací však je samofinancovatelný provoz kompostárny. „Město nyní dotuje systém odpadů sedmi miliony korun ročně a nemůže si dovolit více jej zatěžovat,“ podotkl Mikeš.

Radnice proto plánuje kompost prodávat, pokud však sežene odběratele. „Na odběratele bude těžké navázat kontakt. V současné době není o tento humus příliš zájem,“ upozornil Mikeš s tím, že by se situace měla do pěti let výrazně změnit. „Očekávám, že ho bude málo proti poptávce,“ poznamenal. Kompostárna nebude zásobovat jen zemědělce. Výrobní linka bude uzpůsobena tak, aby vyráběla také pětilitrová a desetilitrová balení pro maloodběratele.

Výstavba kompostárny je nutná, vzhledem k zákonu, podle něhož budou muset od roku 2010 všechny obce začít třídit biologicky odbouratelný odpad. Jeho produkce by se měla v roce 2010 snížit o 25 procent, během následujících tří let o polovinu a do roku 2020 o 65 procent. Mělník produkuje přibližně 350 tun tohoto odpadu ročně, v čemž je započítána pouze zeleň a ne odpad z jednotlivých domácností.

Od příštího roku tak na obyvatele Mělníka čeká veliká osvětová akce. Ve městě přibudou kontejnery, aby se vybíral biologický odpad z rodin. Podle Mikeše to bude však problém především na sídlištích.

V kontejnerech by mohl nastat problém s přimrzáním některého odpadu v zimních měsících, naopak v létě by mohl začít kvasit. „Budeme muset lidem dobře vysvětlit, co vyhazovat mohou a co ne,“ vysvětlil Ctirad Mikeš.