Josef Nejedlý z Mělníka parkuje často v centru města. Stejně jako většina dalších lidí se snaží vybírat místa, kde nemusí platit parkovné. „Nejčastěji koukám po volných místech v Tyršově ulici,“ řekl Nejedlý. Na parkování v této ulici zdarma však může v budoucnu zapomenout. Vedení města se tam rozhodlo parkování zpoplatnit. Stejně dopadnou místa i v Pražské ulici vedle obchodního domu, kde sídlí prodejna Albert.

Zadarmo parkovat mohou řidiči přibližně do poloviny června. „V té době budou automaty pravděpodobně instalovány,“ uvedl ředitel Městské policie Mělník Svatopluk Zachoval. Přesný termín znám není, vzhledem k možnému zpoždění objednávky od dodávající firmy.

Důvodem ke zpoplatnění parkovacích míst není podle vedení města pouze další příjem do městské kasy, ale i částečnému omezení řidičů, kteří využívali neplacená místa po celý den. „Chceme, aby byl počet parkovacích míst zachován pro lidi, kteří přijedou do města na krátkou dobu. Tímto opatřením chceme vyloučit to, že mezi šestou a sedmou hodinou ráno najedou lidé do centra města a parkují tam celý den,“ tvrdil mělnický starosta Miroslav Neumann na zasedání zastupitelů, které se uskutečnilo tento týden.

Pro přijetí nových automatů a zpoplatnění dalších míst nebyli všichni zastupitelé, nejvýrazněji proto vystupovala opoziční dvojice Milan Schweigstill a Jaromír Patočka. „V zásadě nejsem proti, ale počkal bych na dokončení koncepce parkování. Tohle je takové řešení nahonem,“ poznamenal Schweigstill.

„Když budeme nutit lidi pracující v centru města všude platit, měli by platit i zaměstnanci městského úřadu, kteří dnes mají vyhrazená bezplatná místa,“ upozornil zastupitel Patočka na plochu za budovou městského úřadu na náměstí Míru, kde lidé bez povolení parkovat nemohou. I přes protinávrh zastupitele Schweigstilla na neschválení a vyčkání do vypracování koncepce parkování, prošel návrh dvanácti hlasy.

Přibližně od poloviny července tak v Tyršově a Pražské ulici řidiči za parkování zaplatí. „Chtěli bychom zachovat stejnou cenu, jako je na náměstí Karla IV.“ uvedl Svatopluk Zachoval, ředitel městské policie. Tam stojí parkovné deset korun za první hodinu stání, za každou další započatou hodinu pak dvacet korun. O konečné ceně ale ještě bude rozhodovat rada města.