Podílejí se na prosazování obecní vyhlášky Dolních Beřkovic, podle níž nesmí návštěvníci pískovny na březích vodní plochy nocovat. Ve stanech, karavanech, autech ani pod širým nebem.

Podle hospodáře mělnického rybářského svazu Vladimíra Nývlta je stále hodně lidí, kterým jsou podmínky stanovené vyhláškou lhostejné.

Členové rybářské stráže nezůstávají jen na pískovně, kontrolují noční rybáře i u tůní, rybníků, potoků a řek ve svém revíru. „Není snadné uhlídat celý revír, který zahrnuje skoro pět set padesát hektarů vodních ploch," poznamenal Vladimír Nývlt, podle kterého rybáře doprovázejí především na Vltavě a Labi policisté na služebním člunu.

Pytláci a noční rybáři

Při kontrolách se zaměřují hlavně na pytláky bez rybářských lístků a na rybáře, kteří zapomínají na noční klid u vody nebo chtějí lámat rekordy. „Chytat se smí pouze do půlnoci a pak zase od čtyř hodin ráno," připomněl hospodář mělnických rybářů, „další povolenky zadržujeme rybářům, kteří chytají na tři a více prutů, povolené jsou pouze dva."

Mělnický svaz má pětatřicet členů rybářské stráže. „Každý rok většinou tak pět nejméně aktivních členů nahradí noví rybáři, kteří si udělají zkoušky rybářské stráže," doplnil Vladimír Nývlt.

Rozsáhlý revír mělnických rybářů patří podle statistik z hlediska úlovků mezi nejlepší v Česku. „Stahují se k nám rybáři ze severních a středních Čech, z hlavního města i vzdálených míst. Máme v našich vodách hodně ryb, především kaprů a dravců. A jsou mezi nimi i kapitální úlovky," vysvětlil hospodář.

Vysazení línů, amurů a štik

Mělničtí rybáři na jaře letošního roku vysadili do svých vod například sto patnáct metráků kaprů, přes pět set kilo pstruhů i candáty a další druhy ryb. Na podzim mají následovat ještě líni, amuři nebo štiky.

K zarybnění přispěje i téměř dvě stě tisíc korun od ministerstva zemědělství, které jsou náhradou škod způsobených kormorány. Jde o tažné ptáky, kteří se na zimu stahují ze severských zemí i do Česka, kde se pak živí ulovenými rybami.