Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mělnická věž v ohrožení! Ničí ji výpary

Mělník/ Těžké rozhodování čeká v následujících týdnech a měsících vedení mělnické radnice. Musejí se vypořádat se stavem Pražské brány, kde je dnes známá galerie a čajovna s „kafárnou“. Na častý vysoký počet lidí totiž nebylav době výstavby konstruována.

30.10.2008 3
SDÍLEJ:

V prostorách jedné z dominant Mělníka je už řadu let známá galerie a čajovna s "kafárnou".Foto: Autor: Deník/Viktor Janovský


Věži škodí především kondenzované výpary, které se vytvářejí při dýchání návštěvníků. Pára stoupající z čajů bohužel situaci moc nevylepšuje. Věž není ve vrchní části vytápěná, ani vybavená vhodnou vzduchotechnikou. „Výpary v nevytápěné věži způsobily rosný bod po kondenzaci všech výparů. Je kvůli tomu velmi narušena,“ uvedl mělnický místostarosta Jaromír Kovářík.

Vedení města, kterému památka patří, má teď dvě možnosti. Buď rozhodnout o tom, že prostory věže nebudou dále pronajímány k provozovaní čajovny a galerie, nebo investovat do rozsáhlé rekonstrukce a instalovat vzduchotechniku a topení do vrchní části věže. „Na opravu a zajištění věže bychom si museli připravit tři až čtyři miliony korun,“ podotkl Kovářík.

Jisté je to, že město chce památku zachránit v dobrém stavu a nedovolit její další poškozování. Pokud by ovšem nedošlo k žádným úpravám stávajícího provozu, Pražskou bránu by to jistě zničilo. O zrušení čajovny ale nechce mnoho lidí ani slyšet, a to včetně vedení města. „Čajovna s galerií ve věži se stala určitým fenoménem a turistickou atrakcí Mělníka. Pokud bychom provozovnu zrušili, věž nebude žít, a to také nechceme,“ vysvětlil místostarosta.

Čajovnu a galerii provozuje ve věži už řadu let Alexandr Atanasov. Ten vyloučil, že by bylo možné ve věži zavřít čajovnu s „kafárnou“ a lidem zpřístupnit věž pouze jako galerii. „Samotná galerie nemá význam. Nebylo by možné z výdělku pokrýt ani náklady a navíc, byla by o dost menší návštěvnost,“ tvrdí Atanasov. Do věže vodí mnoho lidí i přátelé, kteří navštíví město. „Vždy, když za mnou přijede někdo, kdo v Mělníku ještě nebyl, jdeme do věže. Všichni byli zatím uneseni. Je to rarita,“ řekla pro Mělnický deník Jana Vetešníková z Mělníka.

Stav a řešení oprav Pražské brány nyní zkoumá odborná firma, která do dnešního dne podá městu návrh, jak situaci s věží řešit. Pro zachování čajovny jsou i mělničtí památkáři, pro ně bude návrh firmy rozhodující. „Naším přáním je, aby tam čajovna zůstala, ale také, aby dále nedocházelo k poškozování věže,“ uvedl Jiří Dohnal, vedoucí oddělení památkové péče v Mělníku. Instalaci moderní techniky však mohou památkáři povolit pouze v případě, že výrazně nezasáhne do původní konstrukce stavby.

Provozovna čajovny stojí ještě před dalším důležitým rozhodnutím. Do konce tohoto měsíce se k prostorům vyjádří požární technik. Vzhledem k výjimečnosti interiéru je potřeba vyřešit únikové východy. V tuto chvíli je v prostorách provozovny 33 míst k sezení, většinou však nejsou všechna obsazena. Přibližně jednou za měsíc při konání vernisáží výstav se po věži dočasně pohybuje kolem 60 lidí. „Kdybych musel dodržet například maximální počet míst kolem patnácti, skončil bych. Provozovnu bych neuživil,“ řekl Alexandr Atanasov.

Příznivci čajovny a galerie nyní chystají petici, ve které budou žádat o co nejrychlejší vyřešení situace. Soupis podpisů by měl zastupitele přesvědčit o tom, že lidé čajovnu chtějí. Podpisové materiály jsou ode dneška k dispozici v čajovně i na dalších vybraných místech.

Důležité je v současné době především to, zda technická řešení schválí památkáři, a najde–li pak město na opravy dostatek financí.

Autor: Viktor Janovský

Místo události:
30.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Kam na Mělnicku za zábavou? Vyberte si!

Ilustrační snímek.

KRÁTCE: Komise míří za voliči domů

KRÁTCE: Spisovatel Robert Fulghum se vrací do Čech

Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

V dospělosti bude strom ročně zásobit kyslíkem dva lidi

Kralupy – Děti z lesní školky Kulíšek si zasadily svůj první strom. Výsadba proběhla v parku Velvarka v kralupské ulici Generála Klapálka ve spolupráci s Ekologickým centrem a místním svazem ochránců přírody, v rámci projektu Kralupy – čisté město. 

Do voleb jdou saunový mistr, zámečník i lékař

Mělnicko – Ve středních Čechách kandiduje do pátečních a sobotních voleb do poslanecké sněmovny 26 stran, hnutí a subjektů.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení