Podle mluvčí mělnického muzea Kristýny Frelichové se na dnešní předávání do Prahy chystá nejen ředitelka, ale ještě další dvě kolegyně. „Podle našich skromných odhadů bychom si mohli odvézt druhou a třetí příčku,“ tvrdí mluvčí s tím, že v anketě o muzeum roku hlasují především běžní návštěvníci muzeí.

Třetí ročník muzeum roku 2017 se vyhlašuje dnes dvě hodiny po poledni ve Smetanové síni pražského Obecního domu v rámci slavnostního předávání Cen Gloria musaealis za rok 2017. V letošním ročníku byla nominována tři muzea, a to Regionální muzeum Mělník, Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka a Městské muzeum Žamberk.

Od roku 2015 mohou muzejní instituce získat ocenění od svých návštěvníků, kteří se do hodnocení muzeí a galerií v České republice mohou zapojit prostřednictvím soutěže Muzeum roku. Návštěvnická soutěž vznikla jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, která je významným odborným oceněním muzejní práce.

Soutěž Muzeum roku probíhá na portále do-muzea.cz, jehož provozovatelem je Národní muzeum a který vznikl ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií v České republice.

Už v loňském roce v této anketě místní muzeum uspělo a odvezlo si stříbrnou příčku. Letos by mohli skvělé umístění zopakovat, a nebo dokonce získat i první místo.