Léky pro hemofiliky, krevní bílkovina albumin i nitrožilní imunoglobiny pro léčbu Alzheimerovy choroby. To jsou preparáty, které by farmaceutické laboratoře jen těžko vyrobily bez krevní plazmy, získané z krve dárců.

Zatímco potřeba takzvané plné krve se díky moderním léčebným postupům, mezi něž patří například laparoskopické operace, snižuje, zájem 
o odběry krevní plazmy stoupá. Potvrdil to Miloš Bohoněk, primář Oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích, která 
v mělnické nemocnici na Podolí od listopadu loňského roku provozuje nové odběrové středisko dárců krve.

„V současné době krevní plazmu potřebujeme především na výrobu léků, zároveň si chceme vytvořit co nejširší základnu dárců, z nichž bychom si mohli vybírat v případě potřeby odběrů plné krve," konstatoval primář Bohoněk a dodal, že v současné době jsou v Mělníku odběrové dny jen v úterý a ve středu. Ideální by prý ovšem bylo, kdyby dárci odběrové středisko navštěvovali v každém všedním dni.
Dárců, z jejichž krve by takzvané separátory odebíraly krevní plazmu, je ale podle primáře hematologického oddělení nedostatek. Někteří dárci, kteří chodili vždy jen na krev, se odběrů plazmy obávají. Odběry plazmy jsou přitom podle Miloše Bohoňka k organizmu mnohem šetrnější.

„Dárcům plné krve se během zhruba deseti minut odebere půl litru krve, trvá to sice kratší dobu, ale pro organismus je to fyziologicky větší zátěž. Při odběrech krevní plazmy se přitom krev odebírá postupně po menším množství a ze separátoru se pak zpět do oběhu vrací červené krvinky. Dárce je na separátor napojen zhruba čtyřicet minut," popsal primář, podle něhož se plazma, která obsahuje pětadevadesát procent vody, obnovuje prakticky okamžitě.

Benefity pro dárce, což je pracovní volno v den odběru, daňový odpis ve výši dvou tisíc korun za každý odběr a občerstvení, jsou přitom pro dárce i krevní plazmy stejné.

Prvodárci by podle Miloše Bohoňka měli nejprve alespoň jednou jít na odběr plné krve, neboť při něm zdravotníci vyzkoušejí jejich žilní přístup a určí krevní skupinu.

Lidé, kteří se rozhodnou vedle plné krve chodit i na odběry krevní plazmy, se budou moci dříve pyšnit medailemi doktora Janského. Potvrdila to Ivana Dvořáková, ředitelka mělnického oblastního spolku Českého červeného kříže, který oceňování dárců zajišťuje.
„Jelikož se jednotlivé odběry sčítají, dárci krevní plazmy jsou ve výhodě. Může se totiž odebírat jednou za dva týdny, kdežto krev jednou za dva měsíce," připomněla Ivana Dvořáková.

Zájemci o dárcovství krve nebo krevní plazmy v mělnickém odběrovém středisku se mohou hlásit u Blanky Siudové na telefonním čísle 601 362 328, a to v odběrových dnech, které jsou v úterý a ve středu.

Odběr plazmy je pro Marii Sojkovou příjemnější

Dvacet let pacientům v nemocnicích pomáhá krev Marie Sojkové z Mělníka. Právě v roce 1995 totiž navštívila mělnické odběrové středisko úplně poprvé.

„Rozhodla jsem se tenkrát, že to zkusím, a už jsem u toho zůstala," vzpomíná mělnická podnikatelka, která po dlouhých letech dárcovství krve začala chodit na odběry krevní plazmy.
Odběrové středisko v Mělníku shání nové dárce krve a krevní plazmy.
Ve středu vodnatá složka krve s obsahem prospěšných látek z jejích žil proudila počtvrté.

„Dříve v Mělníku plazmu neodebírali, takže jsem až před časem, když otevřeli na Podolí nové středisko, začala chodit na plazmu," říká věrná dárkyně, které odběr krevní plazmy vyhovuje více než odběr takzvané plné krve.

„To, co mi odeberou, mi v podstatě zase vrátí. Všechny červené krvinky mi zůstanou v oběhu, takže po odběru nejsem tak unavená, jako jsem bývala dříve," vysvětluje Marie Sojková.

Jak se na odběry krve nebo krevní plazmy připravuje? „Ráno vyskočím z postele, vypiju litr vody a jdu," říká s úsměvem.
Mělnická dárkyně krve se může pochlubit stříbrnou medailí, kterou před časem dostala při oceňování bezplatných dárců mělnického Českého červeného kříže.

Před lety Marie Sojková inspirovala i svého syna, který je také častým návštěvníkem mělnického odběrového střediska.

Petr Šetlík rozšířil na sklonku roku řady mělnických dárců

Odběrové středisko v Mělníku shání nové dárce krve a krevní plazmy.

„Jednou jsem daroval krev a teď jsem poprvé na plazmě," řek Petr Šetlík 
z Mělníka, který v polovině týdne podruhé navštívil nové odběrové středisko v nemocnici na mělnickém Podolí.

„Chtěl jsem chodit už dříve, ale nějak jsem se k tomu stále nemohl odhodlat. Navíc jsem si myslel, že kvůli nemoci z dětství ani darovat
krev nemohu," připomněl nový dárce a dodal, že se šel zaregistrovat hned, jak v Mělníku pražská střešovická nemocnice ve spolupráci s červeným křížem obnovila dárcovství krve. A do odběrového centra chce chodit nejméně jednou měsíčně.